Nowe ważne rozporządzenie dotyczące żywienia w placówkach oświatowych

Drodzy Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice,

W dniu 1 września 2015 r. weszło w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie „grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty, oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach”. Nowe rozporządzenie bardzo nas ucieszyło, bo daje nam podstawę prawną do działań, które od kilku lat staramy się realizować.

Rozporzadzenie

Państwowa Inspekcja Sanitarna informuje na swoich stronach, że: 

„Ustawa przewiduje nakładanie kar pieniężnych w wysokości do 5000 zł, nie mniej niż 1000 zł na podmioty, które na terenie szkoły:
– sprzedają, reklamują lub promują środki spożywcze inne niż określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 6 pkt 1 (zał. 1 rozporządzenia)
– w ramach żywienia zbiorowego stosują środki spożywcze niespełniające wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 6 pkt 2 (zał. 2 rozporządzenia).

Jednocześnie Kuratorium Oświaty zamieściło również taki zapis: „W przypadku, gdy sprzedaż środków spożywczych lub zbiorowe żywienie prowadzone jest przez pracowników jednostki systemu oświaty, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, dyrektor powinien zmienić tym pracownikom zakres obowiązków w części dotyczącej podstawowych obowiązków pracowniczych! (dodać bezwzględny nakaz przestrzegania przepisów ustawy i rozporządzenia Ministra Zdrowia) i przeprowadzić szkolenie w tym zakresie.

Odnosimy jednak wrażenie, że interpretacja w/w Rozporządzenia w wielu mediach jest mocno zawężona i postrzegana jedynie jako informacja dotycząca asortymentu sklepików szkolnych i nowych zasad, którymi muszą kierować się, by sprostać wymaganiom rozporządzenia.

Sprawa poprawy jakości żywienia w ramach żywienia zbiorowego jest natomiast mało rozpowszechniana i nagłaśniana. Tymczasem nowe Rozporządzenie dokładnie informuje jakimi zasadami powinno kierować się przedszkole czy szkoła, która jest odpowiedzialna za żywienie dzieci. W rozporządzeniu znajdują się m.in. informacje jakiego rodzaju pieczywo, czy jaki rodzaj mięsa powinien być stosowany w żywieniu dzieci, jak dużo warzyw i owoców powinno się znaleźć w jadłospisie, czy też jak dużo tłuszczu czy cukru może znajdować się w produkcie, by był on odpowiedni do spożycia przez dzieci. Wytycznych jest bardzo wiele i zdajemy sobie sprawę, że wprowadzenie ich w życie nie będzie łatwe.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wynikającym z nowego Rozporządzenia, eksperci Akademii Zdrowego Przedszkolaka pracują aktualnie nad szkoleniami dla pracowników przedszkoli, które pozwolą na sprawne wdrożenie nowych zasad. Już niebawem przedstawimy ofertę na naszych stronach.

Strona przechowuje oraz uzyskuje dostęp do informacji już przechowywanej w urządzeniu użytkownika wykorzystując mechanizm plików Cookies. Akceptacja lub brak zgodny na wykorzystywanie plików Cookies odbywa się za pomocą ustawień przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz tutaj

Nie pokazuj więcej tego komunikatu