Przerwa techniczna!

Mozliwość zalogowania się została chwilowo zablokowana.Zapraszamy ponownie za kilka godzin.

.

Raport z Bezpiecznego Przedszkolaka

Akcja „Bezpieczny przedszkolak” pod hasłem „Przedszkolak bezpieczny w środowisku” to kolejna akcja, w której wzięło udział nasze przedszkole. Podczas zajęć uwaga dzieci była skoncentrowana na ich bezpieczeństwie w różnych miejscach i sytuacjach. Pierwszy temat, który został zrealizowany to „Poznajemy zasady bezpieczeństwa w domu”. Podczas tych zajęć dzieci poznały definicję bezpieczeństwa, zaznajomiły się z niebezpiecznymi miejscami i przedmiotami w każdym pomieszczeniu mieszkania oraz powiesiły w sali Dekalog Bezpiecznego Przedszkolaka aby nie zapomnieć o tym, co jest dla nich niebezpieczne w domu. Kolejnym krokiem było zapoznanie przedszkolaków ze służbami ratunkowymi. Podczas burzy mózgów dzieci odpowiedziały na pytanie kiedy należy wezwać pogotowie ratunkowe, straż pożarną oraz policję. Przypomniały sobie jakie są numery telefonu do ww służb ratunkowych. Drugi temat dotyczył „Bezpieczeństwa poza domem oraz w trakcie aktywności fizycznych”. Na tych warsztatach przedszkolaki uświadomiły sobie jak należy się zachowywać w stosunku do osób obcych. Przedszkolaki wiedzą, że nie wolno od obcych niczego brać, nie wolno z obcym wsiadać do samochodu czy też nie wolno z obcymi rozmawiać. W czasie trwania tych warsztatów uwaga dzieci została skupiona na umiejętności radzenia sobie w sytuacji zaatakowania przez psa lub inne zwierzę. Dzieci wiedzą jakie zachowania mogą sprawić, że pies stanie się agresywny, zapoznały się z zasadami postępowania gdy będzie chciał ich zaatakować pies. Podczas zajęć przedszkolaki poznały zasady bezpieczeństwa podczas aktywności fizycznych: np. podczas jazdy na rowerze. Każde dziecko wie jak ważną rolę odgrywa kask, ochraniacze oraz odblaski. Wiedzą, że należy trzymać się prawej strony chodnika lub jezdni. Po za zasadami bezpieczeństwa podczas zabawy dzieci przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa panujące latem. Trzeci temat nosił tytuł „Jak zachowywać bezpieczeństwo w ruchu drogowym?”. Dzieci zaznajomiły się z sygnalizacją świetlną i znaczeniem każdego światła, poznały miejsca w jakich można przechodzić przez jezdnię oraz zapoznały się z podstawowymi znakami drogowymi. Ostatni temat dotyczył „Bezpieczeństwa w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi/ ustalanie granic”. Podczas realizacji tematy dzieci zapoznały się z ogólnym schematem budowy ich ciała oraz uświadomiły sobie czym jest przestrzeń osobista. W uświadomieniu dzieciom czym jest przestrzeń intymna pomogło ćwiczenie „Granice mojego państwa”. Podczas realizacji wszystkich tematów warsztatowych dzieci były słuchaczami bajek „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka” oraz wierszy, brały udział w zabawach ruchowych, a także odpowiadały na pytania zadane w quizach.

Pliki: