20 Września -Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

 

Dziś po raz pierwszy obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione przez Sejm, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

 

Idea organizacji Dnia Przedszkolaka narodziła się w środowisku dyrektorów łódzkich przedszkoli. Po raz pierwszy uroczystości z okazji tego dnia odbyły się w Łodzi 20 września 2010 r. Znalazła ona naśladowców w wielu innych miastach.

Termin obchodów Dnia Przedszkolaka – 20 września – nie jest przypadkowy. Jak zaznaczają pomysłodawcy święta, druga połowa września to czas, gdy dzieci w przedszkolu mają już za sobą okres adaptacyjny, wtedy też organizowane są uroczyste pasowania na przedszkolaka. 

Z inicjatywą ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wystąpił w czerwcu tego roku rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Idee tę poparło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Sejm, który w ubiegłym tygodniu przyjął uchwałę ustanawiającą dzień 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka.

 

"Bardzo cieszę się, że parlament uchwalił ten dzień. Traktuję go jako kolejny dzień zwracający uwagę na dzieci: 1 czerwca - dzień dziecka, 20 listopada - dzień praw dziecka, a teraz mamy jeszcze dzień przedszkolaka" - powiedział PAP Michalak. "To ma być taki dzień dziecka dla przedszkolaków, święto skoncentrowane na promocji edukacji przedszkolnej, zwróceniu uwagi na znaczenie tej edukacji, bo to ważne, by mieć świadomość, że ta edukacja jest dzieciom potrzebna i dla nich dobra" - dodał.

W specjalnym liście z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka rzecznik praw dziecka życzył dzieciom, radości z uczenia się siebie i świata, zarówno teraz – gdy są małe, jak i w ich dalszym życiu. "Niech czas zabaw przedszkolnych zaszczepi w was na zawsze potrzebę bycia wielkim odkrywcą, zadającym coraz to nowe pytania i poszukującym na nie odpowiedzi, eksploratorem nieustannie zaciekawionym złożonością swojego otoczenia" - napisał Michalak.

Zwracając się zaś do dorosłych wyraził nadzieję, że Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka będzie nie tylko niezwykle radosnym Dziecięcym Świętem, ale także pretekstem do podjęcia poważnej i szerokiej społecznej dyskusji o roli wczesnej edukacji oraz prawach i potrzebach małego dziecka. "Dziś nie trzeba już udowadniać, że pierwsze lata życia każdego człowieka warunkują jego dalszy rozwój i mają wyraźny wpływ na jego sukces w dorosłym życiu. W tym czasie dziecko rozwija swój twórczy potencjał, zyskuje pierwsze kompetencje społeczne" - zaznaczył.

Wychowaniem przedszkolnym objętych jest ponad 1 mln 200 dzieci w wieku 3-6 lat. Z danych MEN wynika, że wśród nich w roku szkolnym 2012/2013 były prawie wszystkie pięciolatki, dwie trzecie czterolatków oraz co drugi trzylatek.

Cele Dnia Przedszkolaka:

  • Propagowanie nowoczesnego wychowania przedszkolnego
  • Dostarczenie dzieciom kolejnych okazji  do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z byciaprzedszkolakiem.
  • Integracja przedszkoli z różnych regionów kraju
  • Integracja i współdziałanie wielu środowisk, osób oraz instytucji  mających wpływ na wizerunek oraz jakość funkcjonowania przedszkoli.

PIOSENKA NA DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA: http://www.youtube.com/watch?v=tgXfOyKlc_4

Żródło: http://tvp.info/informacje/ludzie/dzien-przedszkolaka/12456692