Wychowanie/Rozwój

Internet zagrożeniem dla przedszkolaka

Każdemu rodzicowi bardzo zależy, aby uchronić swoje dziecko przed różnymi zagrożeniami, czyhającymi na nie zarówno na placu zabaw, jak i podczas pobytu w przedszkolu. Jednak mądry rodzic powinien wiedzieć, że w dobie Internetu dzieci są narażone także na niebezpieczeństwa w sieci. Jak zatem ich uniknąć?

Dlaczego warto czytać dziecku baśnie?

Gdy jesteśmy mali nasi rodzice czytają nam baśnie. Później jako dorośli sami czytamy je naszym pociechom. Dlaczego warto jest czytać dziecku bajki i w czym tkwi ich fenomen?

Jak rozmawiać i postępować z dzieckiem, by chciało słuchać rodzica?

Wychowując młodego człowieka czujemy się odpowiedzialni za jego życie. Chcemy przekazać mu jak najwięcej umiejętności, a często nauczyć go znacznie więcej niż sami potrafiliśmy w jego wieku. Jednak powinniśmy pamiętać, aby oprócz wiedzy przekazać dziecku także inne wartości, m.in. właściwe zachowanie, które sprawi, że będziemy zadowoleni z postawy dziecka.

Wyznaczanie granic dziecku – jak robić to umiejętnie?

Dziecko jest jak woda, która popłynie wszędzie tam, gdzie nie ma tamy.

Jak nauczyć dziecko empatii?

Gdy zaobserwujemy, że nasza pociecha uderzyła w przedszkolu swoją koleżankę lub też za mocno szarpnęła psa, wówczas jest to dla nas sygnał, że należy zacząć uświadamiać dziecku jego złe zachowanie. Nie można jednak wpadać w panikę! Musimy uświadomić sobie, że empatia u dziecka kształtuje się wraz z wiekiem, dlatego cierpliwie poprzez różne zabawy wyjaśniajmy dziecku, że musi zmienić swoje postępowanie. Jak zatem sprawić, aby nasze dziecko nie było egoistą, a w jego zachowaniu było więcej empatii?

Pochwal swoje dziecko!

Często dorośli zastanawiają się, jaką postawę powinni przyjąć, aby w przyszłości ich dzieci lepiej radziły sobie z rozwiązywaniem problemów czy też były bardziej pewne siebie. Czy dobrym rozwiązaniem będzie chwalenie ich już od najmłodszych lat?

Zadbaj o twórczy rozwój dziecka!

Wychowanie dziecka jest dla rodziców wielkim wyzwaniem, ponieważ muszą zmierzyć się z wieloma trudami, które stawia przed nimi życie. Jednak trzeba pamiętać, że oprócz zapewnienia dziecku potrzeb materialnych należy wyposażyć je w inne umiejętności, a dodatkowo zadbać także o jego twórczy rozwój.

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? cz. II

Na pewnym etapie rozwoju dzieci potrafią już odróżnić dobro od zła. Jednak następuje to dopiero w okresie nieco późniejszym. Wiedząc, że mały przedszkolak ma tendencje do powielania zaobserwowanych wśród dorosłych gestów, powinniśmy sami wskazywać naszemu dziecku określone wzorce zachowania, tak aby w przyszłości mogło rozwijać się prawidłowo. Zatem przekazujmy mu dobre wartości, aby już jako dorosły człowiek był szanowany przez innych i mógł poszczycić się nieposzlakowaną opinią.

Tabletowe dzieci, czyli postępowi bezradni

W dobie XXI wieku, widok osób korzystających z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfon czy tablet, nikogo specjalnie nie dziwi. Na każdym kroku, czy to w autobusie, tramwaju czy w poczekalni u lekarza, napotykamy pogrążonego w wirtualnym świecie osobnika. Co jednak wydaje się być niepokojące, do grupy „smartfonowców” zaliczyć możemy także coraz młodsze dzieci. Już kilkumiesięczne niemowlęta „bawią się komórką”, a 3 -latek, będący prawie ekspertem od obsługi tableta staje się jego właścicielem!

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? cz. 1

Dociekliwość naszych pociech nierzadko z perspektywy czasu staje się anegdotą, którą często po latach powtarzamy podczas spotkań w gronie rodzinnym. W towarzystwie cioć i babć wspominany rezolutne zachowanie naszego malca, który wszystkimi sposobami próbował uzyskać od nas odpowiedź na najbardziej krępujące pytania. Jednak wcześniej, gdy nasza pociecha zadaje nam trudne pytania, zamiast zalewać się rumieńcem, spróbujmy wybrnąć z kłopotliwej sytuacji. Jak zatem to zrobić?

Jak zadbać o właściwy rozwój dziecka na etapie przedszkolnym?

Gdy nasze dziecko wkracza w edukację przedszkolną i nie zawsze dobrze radzi sobie z emocjami bądź ma trudności w nauce, wówczas mamy prawo skorzystać z fachowej pomocy specjalistów. Eksperci wskażą nam jak rozwiązać problemy z dzieckiem.

Noworoczne postanowienia

Niedawno pożegnaliśmy Stary Rok i powitaliśmy Nowy. Dla wielu jest to przełomowy moment, czas zamknięcia, podsumowania tego, co było i jednocześnie otwarcia się na nowe, na to, co nas czeka. Wiele osób traktuje ten przełomowy dzień w kalendarzu bardzo poważnie, układając całe listy postanowień noworocznych, które mają sprawić, że ich życie w kolejnym roku będzie szczęśliwsze. Tylko czy rzeczywiście postanowienia noworoczne pomagają nam ulepszyć swoje życie i sprawiają, że jest bardziej uporządkowane?