Noworoczne postanowienia

 

 Nowy rok to czas na postanowienia. Każdy z nas planuje, co zmieni w nadchodzącym roku. Trudniej jest z realizacją tych planów. Jak spowodować, aby nie były to obietnice bez pokrycia? Zrealizujcie je wspólnie – rodzice wraz z dziećmi. Ustalcie plan postanowień i bądźcie konsekwentni.

 

 

 

Jedz zdrowo!

 

Sposób odżywiania ma ogromne znaczenie dla organizmu i odpowiada za nasze zdrowie, wygląd i dobre samopoczucie. Złe odżywianie powoduje zbyt niską lub nadmierną masę ciała, a co za tym idzie złe samopoczucie. Starajmy się tak przygotowywać posiłki, aby dostarczać sobie i swoim dzieciom wszystkie składniki do ich prawidłowego rozwoju - zgodnie z Piramidą Żywienia Przedszkolaka!

 

 

 

Nie samym chlebem…

 

Chleb, który sami zrobimy, pachnący, z chrupiącą skórką… To na pewno wola niejednego rodzica, a także ogromna satysfakcja. Chleb własnego wypieku to zdrowie, pozbawione konserwantów. Do tego - możecie go upiec w zwykłym domowym piekarniku.

 

 

 

Kupuj świadomie!

 

Jak unikać niespodzianek podczas zakupów? Nauczmy się czytać etykiety na produktach. Zwykle znajdziemy na nich wykaz składników, który zawiera także nazwy substancji dodatkowych (np. glutaminian sodu) lub ich numery (np. E-621) Zrezygnujmy z półproduktów i produktów z długim terminem ważności, a także z tych, które zawierają glutaminian sodu lub inne E..

 

 

 

Jedz owoce i warzywa

 

Owoce i warzywa zapewniają niezbędne witaminy i składniki mineralne, których nie może zabraknąć w diecie dziecka, jak i dorosłego człowieka. Zrezygnujmy z niezdrowych przekąsek na rzecz warzyw i owoców. Zamiast podawać dziecku kolejną paczkę chipsów czy batonik, wprowadź rodzinną zasadę, np. owoc na przekąskę. Dasz mu w ten sposób dobry przykład.

 

 

 

Uprawiaj sport

 

Sport o zdrowie – ta myśl towarzyszy nam od zawsze. Jednak w praktyce mamy zbyt mało czasu lub motywacji, aby regularnie uprawiać jakiś sport. Nowy rok jest idealnym momentem, aby to zmienić.

 

 

 

Biegaj!

 

Bieganie to jeden z najbardziej znanych sportów aerobowych. Dodatkowo nie wymaga nakładów finansowych i można go uprawiać niemalże zawsze i wszędzie. Zacznijcie biegać całą rodziną. Zaletą wspólnego biegania jest również to, że możecie urządzać wyścigi rodzinne, dzielić się na drużyny, biegać na przełaj. Wszystko zależy od waszej inwencji.

 

 

 

Zamień telewizję na spacer!

 

Zupełnie rezygnacja z oglądania telewizji będzie na początku trudna. Dlatego zacznijcie od wprowadzenia czasu, jaki dziennie dziecko może spędzić przed telewizorem. Oglądanie bajki przez 20 minut, a dla równowagi codzienny dwudziestominutowy spacer, który w praktyce może oznaczać pójście na lodowisko, skakanie po kałużach, albo lepienie bałwana (i w konsekwencji potrwać kilka godzin). Każda pora roku jest dobra, aby spędzać czas na świeżym powietrzu, a żadna bajka nie rozwija tak, jak wspólna wycieczka do lasu czy parku.

 

 

 

Podziel obowiązki

 

Jeśli trudno Ci egzekwować od dzieci pewne zachowania, wprowadź podział obowiązków. Ustal kto z członków rodziny wykonuje daną pracę domową. Poniżej przykładowa lista, którą możecie dowolnie modyfikować.

 

Obowiązki taty: pomoc w przygotowywaniu posiłków, rozwieszanie prania, odkurzanie, pomoc w zakupach.

 

Obowiązki mamy: gotowanie, sprzątanie, zakupy.

 

Obowiązki dzieci: sprzątanie po zabawie, nakrywanie do stołu, rozpakowanie zmywarki, pomoc w przygotowaniu posiłków, pomoc w rozwieszaniu prania.

 

Jeśli dzieci są na tyle duże, aby samodzielnie sprzątać po zabawie, wprowadź taką zasadę. Jeśli nie, niech ograniczą się do pomocy. Dzieci uwielbiają pomagać, a możliwość wspólnego spędzania czasu z rodzicami spowoduje, że nie odmówią uczestnictwa w obowiązkach domowych.

 

 

 

Rozmawiaj

 

Rozmawiać, ale jak? „Żeby nauczyć dziecko dobrej komunikacji ważne jest, abyśmy znali jej zasady i przekazywali je naszym pociechom” – radzi Sylwia Kowalska, specjalista pedagog, wspierająca rodziców w wychodzeniu dzieci w rozmowie z serwisem ladymama.pl.

 

Dobra komunikacja powinna opierać się na wzajemnym szacunku. Sylwia Kowalska mówi o tak zwanym „języku żyrafy”, polegającym na łagodnej komunikacji, bez przemocy, bez osądów, ale z zachowaniem konsekwencji. Pedagog podaje kilka zasad dobrej komunikacji. Są to: mówienie do dziecka z zachowaniem kontaktu wzrokowego, obniżenie się do poziomu dziecka, mówienie z „perspektywy żaby”, słuchanie tego, co dziecko chce nam powiedzieć, mówienie o odczuciach, ale bez oskarżania dziecka – „jest mi przykro”, „jestem zawiedziona”, nie przerywanie dziecku w połowie zdania.

 

 

 

Nie zaprzeczaj!

 

Ważną zasadą komunikacji z dzieckiem jest także nie używanie zaprzeczeń. Zamiast mówić – „nie wchodź na stół”, powiedz „stół służy do jedzenia”. Dlaczego? Podświadomość człowieka, w tym dziecka ma tendencję do wypierania zaprzeczeń. Przykład? Spróbuj wyobrazić sobie, że obok NIE stoi różowy słoń. Udało się? Oczywiście, że nie. Na tej samej zasadzie dziecko odbiera komunikat z zaprzeczeniem.

 

 

 

Bądź asertywny i konsekwentny!

 

Na pewno każdy z nas przynajmniej raz był świadkiem lub uczestnikiem sytuacji, kiedy dziecko walczy o paczkę cukierków w sklepie, wejście w brudnych butach na dywan lub nie rozebranie się po spacerze. W takich sytuacjach ważne jest wypowiedzenie stanowczego, ale spokojnego komunikatu do dziecka i poczekanie na rezultat. Niestety, w praktyce może okazać się, że dziecko będzie testować naszą cierpliwość i nie będzie chciało zdjąć butów. Wówczas należy czekać do skutku, przypominając mu od czasu do czasu „wejdziesz, jak zdejmiesz buty”, „kupiłam jabłka zamiast cukierków”, „jak się uspokoisz, to ci poczytam”. W tego typu sytuacjach najważniejsza jest konsekwencja, chociaż to bardzo trudne. Jeśli raz pozwolimy dziecku, aby „postawiło na swoim”, będzie to wykorzystywać.

 

 

 

Pozwól dziecku pomarzyć

 

Czas na marzenie to nic innego, jak czas wolny. Taki, w którym dziecko może odpocząć od zajęć, rozmów, obowiązków. Niech każdy z członków rodziny ma tylko dla siebie chociaż 20 minut dziennie. Wszystkim to dobrze zrobi.

 

 

 

Wspólnie i kreatywnie

 

Wspólne kreatywne spędzanie czasu z dziećmi ma dobry wpływ na ich rozwój. Jednak zabawy kreatywne sami musimy na początku wymyślić i zachęcić dziecko do uczestnictwa. Może do być teatrzyk cieni na ścianie, opowiadanie wspólnej bajki (zmieniając narratora co dwa zdania), przygotowanie akwarium ze starego pudła po odkurzaczu (malując na nim zawartość, a rybki odznaczając np. ubrudzonymi w farbie palcami), teatrzyk kukiełkowy przy pomocy lalek i misiów, które dzieci dobrze znają itd. Pomysłów na taką zabawę będzie z pewnością nieskończenie wiele a i radość ze wspólnie odbytych zajęć ogromna.

 

 

 

Załóż domową czytelnię!

 

Wspólne czytanie buduje więź między dzieckiem a rodzicem. Wprowadzenie domowej czytelni jest dobrym pomysłem na wieczorne wyciszenie się przed snem. Jeśli dzieci potrafią już samodzielnie czytać, niech każdy czyta swoją książkę, jeśli nie, niech jedno z rodziców czyta głośno. Możecie również wprowadzić wieczory, kiedy to dzieci czytają dla rodziców, czytanie samodzielne albo jedna osoba czyta, a inne słuchają, czytanie z podziałem na role i tak dalej.

 

 

 

Dbaj o higienę: myj zęby, myj ręce

 

Higiena przede wszystkim! Jednak w przypadku najmłodszych nierzadko jest tak, że zapominają o podstawowych jej elementach. Aby dziecko pamiętało o myciu zębów i rąk, najlepiej róbcie to wspólnie. Jeśli dziecko jest na tyle małe, że nie potrafi samo się umyć zębów, pomóż mu i oczywiście – daj przykład!

 

 

 

Ogranicz picie alkoholu

 

Po ciężkim dniu w pracy jedyne o czym marzysz to miękki fotel i butelka zimnego piwa? Zmień to. Po alkoholu jesteś znużony i nie masz ochoty bawić się z dzieckiem, a już na pewno wymyślać kolejnych zabaw. Czas, który zwykle spędzałeś w fotelu, poświęć swojemu dziecku.

 

 

 

Nowy rok to zawsze moment, w którym chcemy się zmienić na lepsze. Aby to nastąpiło powinniśmy sprecyzować nasze plany i być konsekwentni w ich realizacji. Ważne jest, aby nasze postanowienia miały trwały efekt i dotyczyły całej rodziny. Tak, żeby na koniec roku móc powiedzieć: "Udało się"!

 

Wszystkiego dobrego w 2014!!!

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.