Kochana Babciu, kochany Dziadku

Dziadkowie – rodzice mamy i taty, ukochani członkowie rodziny, zarówno dla rodziców, jak i dla samych dzieci. To dziadek ma zawsze czas, aby poczytać książkę, a babcia robi najlepsze pierogi na świecie.

21 i 22 stycznia to dni babć i dziadków, warto zatem pomyśleć, aby były one wyjątkowe i niezapomniane. Czym obdarować dziadków? Największą radość zwykle sprawiają dziadkom prezenty „od serca". Kiedyś rysowało się laurki. Spróbujcie dziś wrócić do tego zwyczaju. Jednak nie musi to być laurka tradycyjna, możecie spróbować narysować siebie i dziadków na spacerze, czytających książki, układających klocki itp.

Możecie również znaleźć fragment wiersza o babci i dziadku i spróbować go zilustrować. Może to być oczywiście wierszyk laurkowy, ale możecie również wymyślić coś oryginalnego. Inspiracji poszukajcie w poezji dziecięcej, na przykład Juliana Tuwima – jednego z najbardziej znanych i lubianych poetów dziecięcych.

Zawołał dziadek na pomoc babcię:
„Ja złapię rzepkę, ty za mnie złap się!"
I biedny dziadek z babcią niebogą
Ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą!
Babcia za dziadka,
Dziadek za rzepkę,
Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę!

Próba zilustrowania tego fragmentu z pewnością wywoła salwy śmiechu i wspólnej radości. Może także skłoni do poszukiwań innych pozycji literackich dla dzieci.
A do „laurki"? Może być zdjęcie w ramce, wspólny spacer, wyjście do kina, teatru lub na koncert. Po koncercie w zależności od pory dnia możecie babcię i dziadka zaprosić na wspólny obiad lub kolację. Ale możecie również sami (z pomocą rodziców) ugotować w domu i zaprosić babcię i dziadka na uroczystą kolację, podczas której podacie im ulubione pierogi, albo sernik.

Babuniu Kochana!
Weź mnie na kolana
Ja Cię ucałuję
Szczerze powinszuję
Byś nam długo żyła,
Zawsze zdrową była.

Dziadku, Dziadku, czy to Ty?
Coś na Twojej głowie lśni.
To korona! Słowo daje!
Przecież znam korony z bajek.

Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy raz w roku, pamiętajmy jednak, aby dbać o naszych najbliższych nie tylko od święta.

Źródło fot. pl.freepik.com