Jak wygląda jadłospis w przedszkolu?
Przedszkolne jadłospisy od zawsze cieszą się złą sławą. Jak oceniają je sami rodzice?
Niektórzy rodzice twierdzą, że ich kontrola kończy się w momencie posłania dziecka do przedszkola. To wtedy przestają mieć wpływ na to, jak się zachowuje i co jada ich dziecko. Jakie potrawy dominują w przedszkolnych jadłospisach? Wśród wymienianych przez rodziców dań pojawiają się: pierogi z cukrem, makaron ze śmietaną chleb z dżemem, parówki, czy serdelki. Na szczęście nie wszędzie. Jedna z mam potwierdza, że dzieci jedzą dużo warzyw i owoców, mięsa gotowane lub pieczone – czytamy w serwisie www.gazeta.pl.
Z badania przeprowadzonego w 2006 roku przez Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka wynika, że już czteroletnie dzieci są odżywiane nieprawidłowo. Badana wtedy grupa obejmowała 188 chłopców i 212 dziewczynek z czego 28% uczęszczało do przedszkola. Wyniki badań potwierdziły przewlekłe niedobory wapnia w diecie około 51% dzieci, przewlekłe niedobory witaminy D w diecie 99% dzieci. Ich spożycie było o połowę mniejsze od zalecanego. Dieta zawierała zbyt dużo kalorii, pochodzących z cukrów prostych (biała mąka, makarony, ryż, kluski, słodycze) i tłuszczu.
Na nadwagę w Polsce cierpi coraz więcej dzieci. Z badania "Peryskop", przeprowadzonego we Włoszech, Danii i w naszym kraju, wynika, że problem nadwagi dotyczy 15 proc. polskich przedszkolaków. Natomiast w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia czytamy, że otyłych jest prawie 30 proc. jedenastolatków w Polsce. Dane te obrazują, jak ważne jest uświadamianie dorosłym znaczenia odpowiedniej diety już od najmłodszych lat dziecka.
Źródło: Gazeta.pl