Warsztaty Akademii z rodzicami
Akademia Zdrowego Przedszkolaka ma na celu utrwalenie także wśród rodziców wiedzy o tym, jak się zdrowo odżywiać na co dzień, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim, jak kształtować postawy społeczne, zapobiegać chorobom i minimalizować ich skutki. Przekazuje także niezbędną wiedzę o tym, jak dbać o odporność dzieci w okresie wzmożonej zapadalności na grypę i przeziębienia.
Zespół ekspertów Akademii Zdrowego Przedszkolaka opracowuje materiały edukacyjne w formie warsztatów, opartych głównie na zabawach, które mają angażować do wspólnej pracy nauczycieli, dzieci oraz rodziców. To rodzic bowiem ma największy wpływ na wychowanie i kształtowanie postaw i nawyków swoich dzieci. Dlatego ta grupa odbiorców jest także w dużym stopniu angażowana w warsztaty – poprzez udział w prezentacji i uczestnictwo w zabawach z dziećmi.
Przykład rodzicielski
To rodzic na co dzień odpowiada za dietę dziecka, dlatego usystematyzowanie wiedzy w tym zakresie jest bardzo ważne. Potrzebne są także ich zaangażowanie w akcję i udział w imprezie ją podsumowującej.
Wielu rodziców nie ma wystarczającej wiedzy na temat zdrowej żywności i jej pochodzenia. Często w pośpiechu rezygnują ze zdrowych posiłków na rzecz szybkich i łatwych w przygotowaniu, ale niezdrowych produktów, np. parówki, pizza czy frytki. Wielu z nich nawet w odniesieniu do siebie nie przestrzega zasad zbilansowanej diety. A pamiętajmy, że przykład idzie z góry.
Celem akcji jest również przekazanie rodzicom odpowiedniej wiedzy na temat zdrowego żywienia oraz ekologicznej żywności – by komunikacja między dzieckiem, nauczycielem i rodzicem była spójna, a dzięki temu przekładała się na wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
Poznawczy dysonans
Nie trudno sobie wyobrazić dysonans poznawczy dziecka, które podczas warsztatów w przedszkolu dowiaduje się o liście złych produktów, a następnie otrzymuje je w domu. Bezpośredni kontakt z rodzicami w formie wykładu, na którym zdobędą stosowną wiedzę, ale i zrozumieją filozofię naszej akcji w znacznym stopniu pozwoli im pełnić rolę autorytetu swych dzieci.
Kształtowanie zdrowych nawyków u dzieci to nie jest proces łatwy, ani krótkotrwały. Ważna jest konsekwencja i dobre chęci. Jednak same dobre chęci to trochę za mało. Rodzic musi bowiem stać się dla swego dziecka autorytetem, aby nauczyć je zdrowego stylu życia.
fot. Miejskie Przedszkole nr 8 w Puławach