Noworocznych postanowień czas

Koniec bieżącego roku i początek nadchodzącego to dla większości osób czas planów, postanowień i obietnic składanych samemu sobie. Wśród najpopularniejszych noworocznych postanowień znajdują się m.in. zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, a także inne plany osobiste lub zawodowe. Większość obietnic dotyczy głównie nas samych. A co z naszymi relacjami rodzinnymi? Czy na tej płaszczyźnie również planujemy jakieś zmiany? A może nasze obecne relacje są na tyle dobre, że powinniśmy skupić się wyłącznie na ich kontynuowaniu? Jakkolwiek by nie było – początek nowego roku to doskonały czas aby choć chwilę się nad tym zastanowić.

Podobne pytanie mogą zadać sobie również nauczyciele, którzy często dla wielu dzieci są na drugim miejscu, zaraz po mamie. Bowiem to właśnie w przedszkolu maluchy spędzają 8, 10, a nieraz nawet i więcej godzin dziennie i to właśnie przedszkolne „ciocie” często są dla nich autorytetem.

Może warto zrobić sobie swoją własną listę, co w naszych relacjach z dziećmi jest dla nas najważniejsze i na czym przede wszystkim powinniśmy się skupić. Na liście Akademii Zdrowego Przedszkolaka na czołowych miejscach na pewno znalazłyby się następujące punkty:

  1. „Bycie” z dziećmi na co dzień – one potrzebują naszej uwagi i troski nie tylko od święta, ale także na co dzień. Chcą aby rodzic, nie chowając głowy w gazetę, wysłuchał historii o tym, że w przedszkolu Staś pobił Franka, albo że ukochanej lalce zgubiła się korona. Właśnie takie błahe dla nas sprawy, są dla dzieci szalenie istotne. Słuchając dzieci, ich codziennych problemów i marzeń mamy szansę stać się prawdziwie aktywnymi rodzicami, którzy doskonale znają i rozumieją swoje dzieci.
  2. Wspólne spędzanie czasu i budowanie trwałych relacji – tylko poprzez wspólne przebywanie ze sobą możemy zbudować trwałe i pozytywne relacje, nie tylko na linii rodzic – dziecko, ale także rodzic – rodzic. Czy będzie to wspólna wycieczka rowerowa, pieczenie ciasta, albo lepienie bałwana – możemy mieć pewność, że czas spędzony wspólnie z rodziną, będzie dla nas dużo cenniejszy niż jakiekolwiek drogie prezenty. Również w przedszkolu czas poświęcony dzieciom przez nauczyciela i jego prawdziwe zaangażowanie, będzie dużo bardziej wartościowe niż jakikolwiek podręcznik edukacyjny.
  3. Inspirowanie dzieci ­– pokazywanie świata i rozwijanie zainteresowań to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi przed rodzicami i nauczycielami. To właśnie od nich dziecko powinno dowiedzieć się co jest zdrowe, a co nie; co warto jeść, a czego unikać; po co oszczędzać prąd i dlaczego warto być aktywnym fizycznie. Ta wiedza krzewiona od najmłodszych lat, na pewno w przyszłości zaprocentuje, a my będziemy mieli poczucie, że dołożyliśmy wszelkich starań do mądrego wychowania młodego człowieka.

Zgodnie mottem Akademii - „Dzieci to podróżni, którzy pytają o drogę…” - życzymy Wam abyście cały czas, nie zważając na okoliczności, byli dla swoich pociech drogowskazami. Abyście umieli właściwie towarzyszyć im w wędrówce przez życie i udzielać wskazówek, tak aby ta droga była bezpieczna, ale jednocześnie i ekscytująca. Aby z Waszą pomocą śmiało i w zdrowy sposób wchodziły w życie. Tego życzymy Wam, ale również i sobie – abyśmy w dalszym ciągu dostarczali Wam wartościowej wiedzy i inspirujących pomysłów.

A może Wy zechcecie dopisać coś do naszej listy?

 

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Zespół Akademii Zdrowego Przedszkolaka