×

Ostrzeżenie

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

Malowanie jajek - praktyczne wskazówki

Malowanie jajek wywodzi się z pogańskiego święta Jare, rozpoczynającego wiosnę. W naszej polskiej tradycji tworzenie pisanek jest nieodzownym elementem Wielkanocy.

Wielkanoc

Malować jajka można na wiele sposobów. Jeśli nie chcemy korzystać z gotowych barwników i ozdobnych foliowych koszulek, możemy użyć jednego z poniższych sposobów.

Malowanie jajek barwnikami naturalnymi

Jeśli chcesz uzyskać kolor:
- brązowy, pomarańczowy – ugotuj jaka wraz z łupinkami od cebuli. Aby uzyskać ciemniejszy kolor użyj większej ilości łupin.
- różowy – użyj soku z buraków. Im mniej rozcieńczony sok tym bardziej intensywny kolor (od bladoróżowego, aż po czerwony).
- zielony – przygotuj wywar z młodego zboża np. żyta.
- żółty – do przygotowania wywaru użyj kurkumy lub curry.
- niebieski, granatowy – potrzebujesz liści czerwonej kapusty. Dwie małe główki kapusty zalej o,5 litra wrzątku, dodając 5 łyżek octu. Tak przygotowaną kapustę zostaw na noc. Następnego dnia ugotuj w tym wywarze jajka.
- czarny – przygotuj wywar z kory dębu, olchy lub łupin orzecha włoskiego.

Nalepianki

Zamiast malować jajka, możesz je również przyozdobić przyklejając za pomocą nietoksycznego kleju do skorupki różne ozdoby, np. kawałki kolorowego papieru, bibułę, kawałki tkaniny, wełny, cekiny i brokat. Możesz również pokusić się o bardziej oryginalne ozdoby np. nasiona (ryż, kasze, soczewica, fasola, kukurydza, gorczyca).

Rysowanki

Do ozdobienia jajek powinieneś wykorzystać również swoje zdolności plastyczne. Na skorupce jajka możesz malować ręcznie różne wzory używając farb i pędzelka, lub specjalnych flamastrów. Możesz również na ugotowanym, suchym jajku namalować wzór przy użyciu wosku np. świecy, a następnie zanurzyć jajko w barwniku. Praktykuje się również tzw. „drapanki”, które powstają przy użyciu ostrego narzędzia na barwionej skorupce jajka.


Pomysłów na ozdobienie jajek są dziesiątki. Najważniejsze jest jednak to abyście przekazując Waszym dzieciom tradycję, jednocześnie dobrze się bawili i spędzali wspólnie czas.