Dogoterapia, czyli terapia z udziałem psa

15 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dogoterapii. To doskonała okazja to tego, aby choć na chwilę pochylić się nad tym tematem. Każdy wie, że jest to rodzaj terapii z udziałem specjalnie wyszkolonych psów, która wspomaga proces rehabilitacji. Ale zazwyczaj na tym nasza wiedza się kończy. Obchody tego święta to również doskonała okazja aby przypomnieć o dobroczynnym wpływie psów na człowieka.

dogoterapia

Dogoterapia zwana inaczej kynoterapią lub canisterapią to metoda wspomagająca proces rehabilitacji, terapii i rozwoju z udziałem odpowiednio wyszkolonych lub wyselekcjonowanych psów. Zajęcia mogą mieć charakter rekreacyjny, edukacyjny lub terapeutyczny. Terapia tego rodzaju jest jedną z dziedzin zooterapii. Inna definicja dogoterapii brzmi: „jest to terapia kontaktowa z udziałem psa polegająca na wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosłych. Dogoterapia jest rodzajem pracy uzupełniającym szeroko rozumianą rehabilitację i nie może pozostać jedyną forma terapii, a stanowi uzupełnienie całości oddziaływań terapeutycznych. Spotkania z psami (a także z innymi zwierzętami) mogą przyjmować różne formy. Mogą to być spotkania jednorazowe lub ciągłe, mające na celu dostarczenie pozytywnych emocji lub na przykład kształtujące funkcje poznawcze.”

Historii słów kilka

Pierwsze doniesienia o wykorzystaniu zwierząt w terapii pochodzą z Anglii z 1792 roku. W zakładach dla osób z problemami psychicznymi zostały one wprowadzone jako alternatywa dla konwencjonalnych terapii. Pacjenci mieli za zadanie uczyć się samokontroli poprzez sprawowanie opieki nad zwierzętami. Elementem terapeutycznym było także powierzenie im pełnej odpowiedzialności za wychowanie pupili. Ta innowacyjna metoda musiała odnieść dość spektakularne skutki, gdyż została wprowadzona do wielu innych szpitali.

Jednak za ojca zooterapii uważa się amerykańskiego psychologa - Borisa M. Levinsona, który specjalizował się w terapii psychoanalitycznej dzieci. Do pracy przychodził ze swoim psem, który opuszczał gabinet na czas wizyt maluchów. Pewnego dnia nie zdążył opuścić gabinetu, gdyż pacjent zjawił się wcześniej. Ku olbrzymiemu zdumieniu Levinsona chłopiec, który przez kilka miesięcy nigdy nie odezwał się podczas sesji terapeutycznych, zaczął rozmawiać z jego psem. To pojedyncze zdarzenie skłoniło go do bliższego poznania tego obszaru i przeprowadzenia badań.

Całą dalszą karierę naukowiec poświęcił temu zagadnieniu. W 1969 roku została wydana pierwsza z jego trzech książek. Publikując kolejne artykuły i książki zaczął zyskiwać szacunek i uznanie pośród sceptycznie nastawionych kolegów – naukowców. Po prezentacji artykułu „Pet and Environment” w Londynie w 1975 roku brytyjska prasa nazwała go „Freudem dogoterapii”.

Formy dogoterapii

Formy zajęć zdefiniowane przez Towarzystwo Delta (USA):

AAA (Animal Assisted Activity) – zajęcia z udziałem zwierząt
Zajęcia prowadzone są przez osoby, które nie muszą mieć przygotowania medycznego lub psychologicznego, gdyż w tej formie nie układa się indywidualnych programów terapeutycznych, a cele terapeutyczne nie są planowane z wizyty na wizytę. Tego rodzaju zajęcia dostarczają korzyści społecznych edukacyjnych, motywacyjnych oraz rekreacyjnych. W tego typu spotkaniach uczestniczą najczęściej grupy osób, które są mieszkańcami domów opieki społecznej, ośrodków leczniczych, hospicjów. Przebieg wizyty jest spontaniczny i trwa tak długo, jak jest to konieczne. AAA nie wymaga prowadzenia dzienników terapeutycznych.

AAT (Animal Assisted Therapy) – terapia z udziałem zwierząt
To działanie terapeutyczne mające określony cel, w którym zwierzę spełniające określone kryteria jest integralną częścią procesu leczenia. AAT jest zaplanowanym działaniem ulepszającym fizyczne, socjalne, emocjonalne i poznawcze funkcjonowanie człowieka. Terapię, według opracowanego programu terapeutycznego, prowadzi wykwalifikowany terapeuta (np. lekarz, rehabilitant, psycholog). AAT przeprowadza się grupowo, indywidualnie lub naprzemiennie. Cele terapii są określone, proces dokumentowany, a postęp mierzalny.

Europejskie stowarzyszenie ADEu wprowadziło dodatkową formę:

AAE (Animal Assisted Education)
W terapii tej zespół zwierzę – opiekun, spełniający specyficzne kryteria, stanowi integralny element programu opracowanego w celu polepszenia funkcji poznawczych człowieka. AAE prowadzona jest przez profesjonalnego wychowawcę odpowiedniej specjalności. AAE może być stosowana w różnych miejscach, może być grupowa, lub indywidualna i może być stosowana do osób w różnym wieku. Proces ten powinien być dokumentowany i oceniany.

Z kolei Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne zaproponowało polską terminologię form terapii:

Spotkanie z psem (SP) – zajęcia z psem w formie spontanicznej zabawy, które mają na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami a psem. Zajęcia SP mają dostarczyć uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego, satysfakcji z obcowania z psem, przełamać lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulować rozwój zmysłów i postrzegania oraz pozwalić oderwać się od otaczającej ich rzeczywistości. Mogą odbywać się w formie spotkań jednorazowych lub zajęć cyklicznych.

Edukacja z psem (EP) – zajęcia mają na celu usprawnienie sfery intelektualnej i poznawczej dziecka, co wymaga odpowiedniego przygotowania (scenariusza) oraz wiedzy i umiejętności osób prowadzących wykraczających poza ramy SP. Zajęcia zwykle odbywają się w przedszkolach i szkołach. Pies używany jako „pomoc naukowa”, motywuje do nauki i poprzez stworzenie przyjaźniejszych warunków zwiększa możliwości przyswojenia wiedzy. Dziecko chętniej zapamiętuje treści, których bohaterem jest jego nowy przyjaciel – pies. EP pomaga również dzieciom o obniżonej percepcji lub niechęci (z różnych powodów) do przyswajania wiedzy i przebywania w szkole. Zajęcia prowadzone są w grupach (klasach) lub indywidualnie.

Terapia z psem (TP) – jest to zestaw ćwiczeń ukierunkowanych na konkretny, zaplanowany cel rehabilitacyjny, do których układana jest metodyka w porozumieniu z rehabilitantem lub lekarzem prowadzącym. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do każdego uczestnika, jego możliwości i potrzeb. TP jest w pełni dokumentowana, co pozwala na okresowe sprawdzenie skuteczności i doboru metod. TP jest systemem rozwijalnym tzn. w miarę postępów w rehabilitacji stosujemy stopniowanie trudności. Najkorzystniejszą formą TP są zajęcia indywidualne lub w bardzo małych grupach (zwykle nie więcej niż 3 osoby).

 

Psy używane w terapii

Do dogoterapii można wykorzystać każdego psa, który ma odpowiednie cechy charakteru. Do pracy z dziećmi, a w szczególności z chorymi dziećmi, najlepsze są psy o ogromnej cierpliwości, łagodności i niewielkim temperamencie. Psy takie muszę być posłuszne, zrównoważone i przewidywalne. Muszą również akceptować wszystkich spotkanych ludzi, tolerować głaskanie przez nich, być odporne na stres i szybko aklimatyzować się w nowym otoczeniu.

Nie ma rasy psów szczególnie nadającej się do terapii. O przydatności decydują zawsze cechy osobnicze oraz umiejętności przewodnika. Rasami psów, których spolegliwość i łatwość szkolenia pozwalają na udział w terapii są m.in.:

  • Golden retriever
  • Labrador Retriever
  • Cavalier King Charles Spaniel

W terapii nie powinny być używane psy z grup, których pierwotna użytkowość wymagała zachowań agresywnych - psy obronne np. Tosa Inu; psy stróżujące np. Rottweiler, psy bojowe np. Dogo Canario.

Przed rozpoczęciem pracy psy zawsze muszą odbyć specjalne szkolenie.

Również w trakcie terapii psy muszą być odpowiednio szkolone i pielęgnowane.

Polecamy ekologiczną karmę dla psów.

KARMA - VEGE Z OWOCAMI DZIKIEJ RÓŻY EKO 150 G - YARRAH

karma CENA: 4,00 zł

Składniki:

soja*, warzywa*(suszony groszek*8%), oleje* i tłuszcze* (olej słonecznikowy*), produkty roślinne* (lubczyk*), owoc dzikiej róży*0,2%, składniki mineralne (jod, mangan, cynk)

(*składniki ekologiczne)

Sposób użycia:

Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

Po otwarciu przechowywać w lodówce do 2 dni.

Zalecane codzienne ilości w zależności od wagi psa:

3 kg - 350 g;

5 kg - 500 g.

 

Źródła:
http://www.przyjaciel.pl/
http://www.fundacjadzieciom.pl/
http://www.dogoterapia.net/
http://www.zwierzetaludziom.pl/
http://pl.wikipedia.org/