Dwulatki do przedszkola?

Minister edukacji proponuje obniżenie wieku przy rekrutacji do przedszkoli. Do placówek miałyby być przyjmowane już dwulatki. Obniżenie progu wieku przedszkolaków miałoby wejść w życie we wrześniu 2016 r. Rodzice i nauczyciele mają jednak wiele obaw związanych z tym pomysłem.

dwulatek

 

Rozwiązanie to miałoby zlikwidować wydłużające się kolejki w żłobkach. - Mamy takie sytuacje - szczególnie to dotyczy mniejszych miejscowości - w których mamy żłobek pękający w szwach, a obok przedszkole, które robi się puste, dlatego że sześciolatki poszły do szkoły. Dzieci jest mniej, w związku z tym mają wolne miejsca - mówi szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, Joanna Kluzik-Rostkowska.

Projekt nie jest nowy - MEN zgłaszał go już w 2011 roku. Wtedy pomysł oprotestowało Ministerstwo Pracy, obawiając się zamykania żłobków. Dziś resorty podobno osiągnęły kompromis. "Za" jest również Związek Nauczycielstwa Polskiego, który sam już siedem lat temu proponował takie rozwiązanie.

- Jest ogromne zapotrzebowanie ze strony rodziców. Ponieważ ustawa żłobkowa nie wypaliła, tych placówek brakuje, a koszt prywatnych jest bardzo wysoki - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
Według nowych zasad - przedszkola miałyby przyjmować te dzieci, które nie dostały się do żłobków. Ale też te, których starsze rodzeństwo jest już w danym przedszkolu.

Obawy rodziców...

Kluzik-Rostkowska podkreśla, że zmiana będzie możliwa pod warunkiem, że przedszkola będą gotowe na przyjęcie dwulatków.
Reporterka magazynu "Polska i świat" zapytała więc Ministerstwo Pracy, jak trzeba będzie doposażyć przedszkola i ile to może kosztować? Resort nie udzielił jednak odpowiedzi i odesłał ją do MEN.
Konkretów na razie brak. Są za to wątpliwości rodziców, którzy uważają, że przedszkola nie są przygotowane do przyjęcia dwulatków. Takiego zdania jest m.in. Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. - Przecież w przedszkolach są grupy 25-osobowe. Jeśli nawet umieścimy dwulatka w przedszkolu, to będą to warunki absolutnie nieodpowiadające jego potrzebom. Dwulatek powinien być przede wszystkim traktowany indywidualnie - podkreśla Elbanowska.

... i nauczycieli

Obawy rodziców podzielają także niektórzy nauczyciele. Ewa Gutowska, dyrektorka Przedszkola Samorządowego nr 36 w Białymstoku zaznacza, że nie każda placówka ma odpowiedni program i wykształconą kadrę w tym kierunku. Maria Klimczak, nauczycielka z przedszkola miejskiego nr 52 w Katowicach dodaje, że gdyby do przedszkoli miały trafić młodsze dzieci, potrzebne byłyby dodatkowe osoby sprawujące nad nimi opiekę.

Projekt MEN ma niebawem zgłosić w Sejmie grupa posłów rządzącej koalicji. Czasu jest niewiele.

Do końca kadencji parlamentu zostało bowiem pięć posiedzeń.

Źródło: tvn24.pl