Sposób przyrządzenia

1. Kaszę sparzyć wrzątkiem, opłukać, zalać 2 szklankami wody, dodać 1 łyżkę oleju i sól sodowo-potasową, zagotować i gotować na minimalnym ogniu pod przykryciem około 15 minut, nie mieszając.
2. Kapustę drobno poszatkować (najlepiej w maszynie siekającej), posolić odrobinę, odstawić na ok. 20 min.
3. Cebulę posiekać w kostkę i zeszklić na oleju.
4. Soczewicę przepłukać, zalać świeżą wodą i gotować do miękkości ok 20-30 minut.
5. Mięso doprawić solą, pieprzem i słodką papryką. Następnie dodać jajka, ugotowaną kaszę jaglaną, kaszę mannę, soczewicę i kapustę odciśniętą z nadmiaru soku. Wyrobić na jednolitą masę. Następnie formować kotleciki – „gołąbki” (ręce można zwilżyć wodą, nie będą się kleiły), obtaczać w mące i wkładać na rozgrzany olej. Smażyć z każdej strony na rumiano.
6. Usmażone gołąbki zalać 0,5 litra gorącego bulionu warzywnego. Dodać ziele angielskie, pieprz w kulkach i listki laurowe. Dodać cebulkę z czosnkiem podsmażone na odrobinie oleju rzepakowego. Dusić na małym ogniu, pod przykryciem, przez ok. 20 min. Następnie dodać przecier pomidorowy i koncentrat, dusić kolejne 10 min. Na koniec sos doprawić do smaku pieprzem, dowolnymi ziołami oraz słodką papryką.

Składniki
  • ½ kapusty włoskiej