×

Ostrzeżenie

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

Na czym polega projekt Akademia Zdrowego Przedszkolaka

 

Akademia Zdrowego Przedszkolaka to największy ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do przedszkoli, dzieci w wieku przedszkolnych i ich rodziców.

Działamy od ponad 3 lat. Do tej pory zrealizowaliśmy 10 Akcji w zakresie zdrowego żywienia, bezpieczeństwa i profilaktyki zdrowia.

Udział przedszkola jest bezpłatny!

Punktem wyjścia działań Akademii Zdrowego Przedszkolaka była odpowiedź na wciąż narastający problem otyłości, który teraz dotyczy już  najmłodszych I ich nieprawidłowego odżywiania. Obecnie nasze działania koncentrują się nie tylko wokół zdrowego odżywiania ale również bezpieczeństwa i profilaktyki zdrowia wśród dzieci.

Trochę statystyk:

Z ostatnich badań przeprowadzonych przez Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wynika, że nadwaga i otyłość występują u 9-18 % dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat). Wśród dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej (7-12 lat) częstość nadwagi i otyłości jest najwyższa u 10-letnich chłopców i wynosi 22,4 % oraz u 9-letnich dziewcząt – 20,6 %

Z badań wynika, że  aż 70 proc. Polaków je fast foody przynajmniej raz w miesiącu, a 24 proc. przynajmniej raz w tygodniu. Każdego dnia dzieci spędzają ok. 4-5 godzin przed telewizorem/komputerem w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym tak spędzany czas jest nawet dłuższy niż aktywność ruchowa na podwórku.

Prowadzone w Polsce badania dowodzą, że nadwaga i otyłość występują odpowiednio u 6% i 4% dzieci w wieku 3-7 lat

Dzieci rodziców mało aktywnych fizycznie także nie są aktywne ruchowo. A brak ruchu to pierwszy krok do otyłości. Rodzice powinni spędzać aktywnie czas razem z dziećmi.

Dzieci w wieku przedszkolnym często naśladują rodziców – są dla nich największym autorytetem. Jeśli rodzice źle się odżywiają i prowadzą statyczny tryb życia, dzieci będą ich naśladować.

Akademia Zdrowego Przedszkolaka ma na celu utrwalenie wśród rodziców, dzieci oraz personelu przedszkolnego wiedzy o tym, jak zdrowo się odżywiać, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim, kształtować postawy społeczne, jak zapobiegać chorobom oraz minimalizować ich skutki, a także jak dbać o odporność dzieci w okresie wzmożonej zapadalności na grypę i przeziębienia. Zespół ekspertów Akademii Zdrowego Przedszkolaka opracowuje materiały edukacyjne w formie warsztatów i prezentacji, które mają angażować do wspólnej pracy pracowników przedszkoli, rodziców i dzieci.

Akademia ma charakter ogólnopolski. Skontaktowaliśmy się z ponad 8000 tysiącami placówek przedszkolnych w kraju (prywatnych i państwowych). Do tej pory  z zaproszenia skorzystało i popiera inicjatywę uważając ją za bardzo potrzebną ponad 3500 przedszkoli. Placówki ściśle współpracują przy każdej  z naszych akcji.

Nasze działania wspierają m.in.: TVP2, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Matki i Dziecka, Agencja Rynku Rolnego, Polskie Towarzystwo Dietetyki, WOPR.

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/15199851/co-dzieci-jedza-w-przedszkolu

- Warsztaty są realizowane na terenie przedszkoli.  Przeprowadzają je nauczyciele przedszkolni na podstawie materiałów otrzymanych od Akademii Zdrowego przedszkolaka.  Udział przedszkola jest bezpłatny. Dzięki takiemu działaniu możemy osiągnąć efekt skali – docierając jednorazowo do kilku tysięcy przedszkoli. Dzięki naszej formule możemy osiągnąć zamierzony efekt: Placówki przedszkolne otrzymują materiały które pomagają w edukacji dzieci, dają inspiracje w codziennej pracy i wpływają na zmiany nawyków w zakresie żywienia i gotowania w przedszkolnej kuchni; Rodzice - otrzymują materiały i zostają zaangażowani w Akcję, dzięki czemu mogą przenosić dobre wzorce na grunt domowy; Dzieci - wspaniale angażują się biorąc bezpośredni udział w warsztatach, utrwalając dobre wzorce żywieniowe, zdrowotne i wychowawcze.

 

- Certyfikat Akademii Zdrowego Przedszkolaka – przedszkola realizujące nasze Akcje, każdorazowo otrzymują Certyfikat, potwierdzający ich udział i zaangażowanie. Warunkiem jest realizacja warsztatów, zgodnie z przesłanym przez nas scenariuszem. Otrzymujemy tysiące raportów potwierdzających przeprowadzenie warsztatów, które są weryfikowane przez naszych ekspertów.  Na tej podstawie placówki otrzymują Certyfikat.

- Strona www.zdrowyprzedszkolak.pl - Przedszkola biorące udział w Projekcie mają do dyspozycji panel administracyjny na naszej stronie (dostępny po zarejestrowaniu placówki), dzięki któremu mogą tworzyć historię aktywności w placówce, nie tylko związanych z naszymi Akcjami. Rodzice – poprzez swój panel dostępu, mogą prześledzić realizację programów edukacyjnych i zobaczyć swoje dzieci w codziennym życiu przedszkolnym. 

Od wiosny 2012 roku Akademię Zdrowego Przedszkolaka wspiera także magazyn „Wiem! Jak działają dzieci”. To rewolucyjne pismo dla rodziców,  będące połączeniem sztuki i nauki,  które daje odpowiedzi  na odwieczne pytania dzieci „a dlaczego?” oraz pokazuje jak można komunikować się z dzieckiem - jakimi zmysłami mały człowiek postrzega świat,  co widzi, co go interesuje. Magazyn podaje aktualne wyniki badań najlepszych instytucji badawczych i uniwersytetów na świecie. W łatwy do zrozumienia sposób przedstawia informacje o tym jak rozwija się wiedza naukowa w zakresie rozwoju, szczęścia i zdrowia  na równi stawia dzieci obojga płci, nie faworyzuje żadnej z nich i nie wtłacza ich zachowań czy zainteresowań w utarte role społeczne (typu: lalki są dla dziewczynek,  a samochody dla chłopców), ale pokazuje,  że każda nauka i wiedza o świecie może być atrakcyjna zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek.

Organizatorem Akademii Zdrowego Przedszkolaka jest Witold Lew-Starowicz, właściciel firmy Lionfitness, która istnieje na rynku od 2003 roku. Świadczy usługi w zakresie profilaktyki zdrowotnej, organizacji imprez sportowych, zarządzania klubami sportowymi, zdrowego żywienia.

Serdecznie zapraszamy wszystkie przedszkola i rodziców do wzięcia udziału w naszych Akcjach!  Rejestracja: http://www.zdrowyprzedszkolak.pl/index.php/rejestracja.html