×

Ostrzeżenie

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

Podsumowanie Akcji "Podróż do mlecznej krainy"

Drodzy Nauczyciele i Rodzice!

Podróż do mlecznej Krainy już dawno za nami, ale najwyższy czas, aby ją podsumować i podzielić się z Wami chociaż częścią tych wspaniałych opracowań z przedszkoli, raportów i prezentacji, które docierały nas przez klika ostatnich miesięcy.  Chcielibyśmy się Wami podzielić tą radością i pokazać, że nasza wspólną praca naprawdę przynosi wymierne efekty.

 

W dużych skrócie:  4 edycja Piramidy Żywienia Przedszkolaka przebiegała pod hasłem "Podróż do mlecznej krainy". Tym razem położyliśmy nacisk  na produkty mleczne oraz jajka znane pod wspólną nazwą NABIAŁ.

Akcja miała miejsce wiosną 2013 roku i okazała się być wielkim sukcesem i kolejnym kamieniem milowym we wspólnym procesie edukacji przedszkolnej.

 

Wzieło w niej udział ponad 1900 placówek publicznych i niepublicznych w całej Polsce, ponad 200 000 dzieci i niemal 400 000 rodziców i opiekunów!

Przedszkola biorące udział w Akcji otrzymały od nas plakaty informacyjne, konspekty zajęć z dziećmi opracowane przez ekspertów Akademii, prezentację dla rodziców oraz materiały dodatkowe w postaci zabawaw, bajek – z bohaterami Akademii – Wieprzusiem, Raptusiem i Ociupinką, wierszami i ilustracjami. Wszystkie materiały były (i są) także dostępne na stronie http://zdrowyprzedszkolak.pl/index.php/strefa-przedszkolaka/materialy/podroz-do-mlecznej-krainy2.html 

Jak przebiegały warsztaty w przedszkolach pokażemy na przykładach wspaniałych prac, które otrzymaliśmy od Przedszkoli, które zrealizowały Akcję. To chyba najlepiej oddaje wspólne zaangażowanie w realizację projektu.

 

Jak przebiegały Warsztaty?

W 1-szym tygodniu przedszkolaki przypominały sobie, jak wygląda piramida żywienia przedszkolaka,

 

Dowiedziały się z czego wynika kształt piramidy, czyli - dlaczego jednych produktów jemy więcej, a innych mniej?

Dlaczego dobrze zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla właściwego i zdrowego rozwoju?

 

W drugim tygodniu warsztatów, dzieci udały się w prawdziwą podróż do mlecznej krainy. Dowiedziały się, czym jest Nabiał, i jakie znamy różne jego produkty: mleko, maślanka, kefir, jogurt. W podróży do krainy Nabiału pomogli im bohaterowie Akademii, czyli Wieprzuś, Raptuś i Ociupinka. 

Przedszkolaki dowiedziały się, skąd tak naprawdę pochodzi mleko, a nawet mogły zobaczyć na własne oczy proces jego powstawania, udając się do gospodarstwa lub mleczarni.

Dzieci poznały rolę wapnia i witaminy D w budowaniu mocnych i zdrowych kości oraz "podstawy" anatomii człowieka, podczas zabaw z ilustracjami przedstawiającymi szkielet człowieka.

  

Poznały smak prawdziwego i zdrowego koktajlu mlecznego, które same przygotowały. Przekonały się, że z owocami, może być tak samo smaczny jak słodzony cukrem, a o wiele zdrowszy!

 

 

III Tydzień to "serowy zawrót głowy". Dzieci dowiadują się, że w mleczna kraina jest zamieszkiwana także przez SERY!

Jak powstają, jakie są ich rodzaje oraz jak bardzo różnią się w smaku, co oczywiście wiązało się z ich degustacją..

Dzieci dowiedziały się również, że sery, podobnie jak reszta produktów z grupy Nabiału, zawierają wapń, białko, a także witaminę B12.

Oczywiście nie obyło się bez odpowiedzi na tak ważne pytanie: skąd się biorą dziury w serze. A Wy wiecie?

 

Tydzień 4  -  Zabawa z jajami

Ostatni tydzień warsztatów przebiegał pod dyktando Jajek. Nie tylko Wielkanocnych - z racji zbliżających się wielkimi krokami Świąt, malowania jajek i ozdabiania koszyczków - ale także jajek - kopalni bardzo cennych i zdrowych składników oraz źródła pełnowartościowego białka.

Pierwsze było jako czy kura? Skąd się biorą jajka? Trzeba było prześledzić cały ten proces.. 

 

Większość dzieci poznała już smak jajek, ale czy wie, na jak wiele sposobów można je przyrządzić. Może przy okazji okaże się, że odkryły nowe wspaniałe danie? Jednym słowem: tydzień jajecznego festiwalu smaku!

No i wreszcie - "twórcza praca z jajem" czyli robimy pisanki!

 

Oczywiście, nie obyło się bez udziału Rodziców, którzy czynnie uczestniczyli w warsztatach, biorąc udział m.in. w spotkaniu, podczas którego była wyświetlana prezentacja - kompendium wiedzy na temat Akcji i poruszanej w niej tematyce oraz wspólnej zabawie podsumowującej warsztaty.

 

Przedszkola, które wzięły udział w Akcji "Podróż do mlecznej krainy", przeprowadziły warsztaty i przesłały sprawozdania z ich przebiegu otrzymały od nas Certyfikat Akademii Zdrowego Przedszkolaka.