×

Ostrzeżenie

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2015 roku

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Niektórzy wolą, aby ich pociecha miała imię unikalne, inni, aby nie odstawało ono od reszty grupy. Niezależnie, którą opcje wybierzemy, warto wiedzieć, jakie będą najpopularniejsze wśród rówieśników naszego malucha.

najpopularniejsze imiona dla dzieciTrendy ostatnich lat

Zgodnie z danymi krajowego urzędu cywilnego, w ostatnich latach możemy zauważyć wyraźną popularność kilku imion z jedynie niewielką zmianą wśród królujących imion dla dzieci. Pierwsze miejsca wśród dziewczynek zajmują od kilku sezonów Julia, Lena, Zuzanna i Maja, zamieniając się jedynie miejscami na podium. Wyraźnie przy tym widać, że w ostatnich latach Lena oraz Zuzanna znacznie zyskały na popularności a Julia i Maja wybierane są nieco rzadziej.

Wśród chłopców, niepodzielnie na pierwszym miejscu króluje Jakub, mając, co roku od 3 do dwóch tysięcy więcej wpisów, niż imię z drugiej pozycji. Miejsce drugie w ostatnich 3 latach zajmował Kacper, a 2010 i 2011 Szymon. Z pozostałych, najwyżej notowany jest Filip, Jan oraz Michał, przy czym ten ostatni wyraźnie stracił na popularności wypadając z pierwszej szóstki na rzecz Antoniego.

Powrót do korzeni

Trudno jest wytyczyć wyraźny trend w wybieraniu imion dla dzieci, jednak porównując roczniki 2013 i 2014 z pozostałymi, można śmiało powiedzieć, że te bardziej tradycyjne, zyskują stopniowo na popularności. Dobrym przykładem jest tutaj Antoni, który w 2011 nie znalazł miejsca w pierwszej 10 najpopularniejszych imion natomiast w 2014 zajął 3 pozycję. Również wśród dziewczynek widać tendencje do nadawania bardziej tradycyjnych imion z Zuzanną, która z 4 miejsca w 2012 wskoczyła na drugie w 2014, czy pojawieniem się w pierwszej szóstce Zofii oraz Hanny – dotąd zajmujących dalsze pozycje.

Rok „tradycyjnych” nowości

Wprawdzie nie ma jeszcze pełnych danych, jakie imiona były wybierane dla dzieci urodzonych w 2015 roku. Niemniej najświeższe dane Urzędu cywilnego, z października tego roku, pokazują że podobnie jak 2013 i 2014, prym wiedzie Zuzanna oraz Hanna- zajmując w pierwsze dwa miejsca wśród imion dla dziewczynek. W pierwszej piątce pojawia się również Alicja i Natalia, W miesiącach jesiennych i zimowych, rodzice rok rocznie chętnie nadają córkom imię Julia oraz Lena, więc szala może się jeszcze przechylić. Wśród chłopców dalej prowadzi Jakub i Kacper, jednak Jan wyraźnie zrównywał się w październiku z Jakubem. Poza Antonim w pierwszej piątce najprawdopodobniej pojawi się również Mikołaj lub Adam. Co ciekawe, w samej Warszawie na 4 miejscu pojawił się również Franciszek, który poza nią nie jest zbyt popularny.