Dzień Dziecka - czym możesz zaskoczyć swoje dziecko w tym dniu?

Jak co roku, nadchodzi magiczny dla wszystkich dzieci dzień 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka. Rodzice tradycyjnie zastanawiają się, czym też obdarować dziecko? Zdarza się, że w biegu codziennych spraw najłatwiej pójść na łatwiznę i kupić kolejny zestaw LEGO, lalkę Barbie czy nowe zdalnie sterowane autko. Cóż, zapewne z tego prezentu dziecko może być zadowolone. Czy jednak już po jednym, dwóch, a może kilku dniach ów prezent nie wyląduje w szafie lub na półce i tak jak wiele podobnych zabawek będzie leżał tam, aż do bliżej nieokreślonego czasu?

rodzina na piknikuTen niezapomniany dzień

Kolejna zabawka w kolekcji przestaje być atrakcyjna, bo jest czymś normalnym, znanym i powtarzalnym  (nie tylko od święta). Po chwili zachwytu jest tylko jedną z wielu rzeczy w pokoju. Czy tego właśnie chcemy? A może spróbujemy zaoferować naszemu dziecku coś, co wywoła emocje na dłużej i sprawi, iż dzień ten zarówno dla niego, jak i dla nas, będzie wyjątkowy, a za jakiś czas wspólnie przywołamy go w pamięci z uśmiechem na twarzy. Jak to zrobić? Wystarczy, że pozytywnie zaskoczymy dziecko.

Celebrujmy wspólny czas

Wspólne, rodzinne spędzanie czasu, to obecnie wartość sama w sobie – coś, jak towar luksusowy. Dzisiejsze dzieci, zwłaszcza w dużych miastach, od małego mają coraz bardziej wypełniany czas - niekoniecznie tym, czego w tym wieku faktycznie najbardziej potrzebują. Wielu z nich do szczęścia i pełnego rozwoju wystarczy uwaga i zaangażowanie ze strony najbliższych. Dobra zabawa w gronie rodzinnym to często nie lada gratka. Trudno na co dzień o taki luksus, więc przynajmniej w ten jeden dzień w roku trzeba się postarać. Zabawki i inne gadżety i tak się pojawią (rodzina, dziadkowie itp.). Natomiast Rodzice i czas spędzany z nimi, to bezcenna wartość. Większość dzieci zapytana o to, co chciałaby dostać z okazji Dnia Dziecka, wcale nie wymienia zabawek. W ich odpowiedziach pojawia się natomiast jakaś forma wspólnej zabawy i czasu spędzonego z rodzicem – zwykle zgodna z ich zainteresowaniami.

Dzień Dziecka – jak go możemy spędzić?

Wszystko zależy od pomysłu i wspólnego zaakceptowania tej propozycji przez wszystkich – przede wszystkim przez dziecko. Możemy też wcześniej zapytać naszą pociechę, jak chciałaby spędzić ten dzień. Jeśli pomysł jest dobry i możliwy do zrealizowania, weźmy go pod uwagę. Dziecko poczuje, że jego zdanie jest ważne, że może decydować. Jeżeli sami mamy kilka pomysłów, podajmy je i pozwólmy dziecku wybrać, to co mu najbardziej odpowiada. Jeśli już dokonamy wyboru, sprawmy, by nic nie przeszkodziło nam w zrealizowaniu naszego wspólnego projektu. Możemy, dla wyeksponowania wagi tego dnia, nazwać go jakimś specjalnym określeniem, np. decydujemy się na piknik poza miasto. Ten szczególny piknik nazwijmy więc np.  „Nasz Wielki Piknik Rodzinny”. Przygotujmy listę potrzebnych rzeczy, wspólnie zapakujmy koszyk, zróbmy potrzebne zakupy itp.

Liczy się pomysł!

Pomysłów na ten dzień może być wiele. Jeśli jednak potrzebujecie inspiracji, oto kilka z nich:

- List od mamy i taty

Taki list mógłby zainicjować dalsze pomysły. W liście możemy „wysłać” propozycje do miłego spędzenia Dnia Dziecka. Sam list zrobi na dziecku wrażenie (bo to tylko ono jest jego adresatem), a jego treść otworzy drogę do kolejnych atrakcji.

- Piknik

Niczym nieskrępowany, swobodny czas w przyjemnym otoczeniu, nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica, może być wspaniałym prezentem. Przestrzeń, świeże powietrze i kontakt z naturą to same przyjemności. Dla uatrakcyjnienia - możemy zabrać grę planszową, piłkę, czy hulajnogę – w zależności od zainteresowań.

- Szukanie skarbu

Wcześniej trzeba przygotować drewniany kuferek i zapakować do niego „skarby”, którymi mogą być przeróżne korale i koraliki, kamienie, muszle, itp. Ważne jest to, jak do skarbu dotrzeć, a tu wszystko zależy od naszych możliwości i inwencji twórczej. Kuferek możemy schować/ zakopać w ogrodzie lub jeśli mieszkamy niedaleko - łąki czy lasu, możemy schować go w określonym miejscu. Potem wystarczy stworzyć mapę, która poprowadzi do skarbu. Oczywiście, im więcej atrakcji po drodze, tym ciekawiej.

- Wycieczka rowere, samochodem, pociągiem

Tu również bierzemy pod uwagę zainteresowania. Możemy wybrać się na dłuższą niż zwykle wycieczkę rowerową w nieznane nam miejsce albo ustalić do jakiej miejscowości w najbliższej okolicy warto się wybrać samochodem lub pociągiem, planując wcześniej wspólnie, co tam zobaczymy, co jest atrakcyjne dla dziecka – nie tylko dla nas.

- Kulinarne szaleństwo

- Teatr, Muzeum, Kino

Jeśli nie jest to dla nas czymś często praktykowanym, jak najbardziej możemy wybrać się z dzieckiem na ciekawe przedstawienie do teatru, do kina, czy poszukać wystawy lub warsztatów w muzeum. Liczy się to, że wspólnie decydujemy na co się wybrać i mamy możliwość spędzenia czasu razem.

Pomysły można  łączyć, np. wycieczka za miasto plus gra w piłkę/ szukanie skarbu/ rower itp. Dzień jest długi i można wykorzystać go na wiele sposobów. Jeśli tego dnia musimy pracować, niekoniecznie nasz wspólny czas musi przypadać na 1 czerwca. Może być to każdy inny dzień, który akurat jest dla nas dniem wolnym od pracy (najczęściej weekend).

Część z Was pewnie już celebrowała tegoroczny Dzień Dziecka. Jeśli jednak jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie postarajcie się, aby Wasze dziecko mogło wspólnie spędzony dzień pamiętać jak najdłużej.

Marta Cygan, psycholog, zespół Akademii Zdrowego Przedszkolaka