×

Ostrzeżenie

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

Niezdrowa dieta a otyłość

Ilość nastolatków z nadwagą wzrosła w Polsce średnio o 10-15% od roku 2004. Zjawisko to dotyczy zarówno chłopców jak i dziewcząt i jak uważają specjaliści jest wynikiem niezdrowej diety i braku aktywności fizycznej.

otyłość statystykiZe statystyk wynika, że jedynie 20% dziewcząt i 30% chłopców ćwiczy regularnie, a duża część młodzieży najchętniej unika aktywności fizycznej w ogóle. W alarmującym tempie wzrasta też liczba dzieci stosujących niezdrową dietę. Aż 20% nastolatków w wieku 11-12 lat chętniej wybiera chipsy, słodzone napoje gazowane czy fast foody, w wieku 13-14 lat takich wyborów dokonuje już 28% a w wieku 15-16 lat nawet 33%. Naukowcy zwracają uwagę, że tego rodzaju niekorzystne zachowania prozdrowotne stwierdza się u zarówno u chłopców, jak i dziewcząt, niezależnie czy mieszkają w miastach, czy na wsi. Bez istotnego znaczenia jest też status ekonomiczny rodziny.

 Z danych GUS wynika, że w ostatnim dwudziestopięcioleciu, średnia długość życia Polaków wydłużyła się o 6 lat, ale wciąż żyjemy o 4,5 roku krócej, niż przeciętny mieszkaniec Zachodniej Europy. Ta korzystna tendencja jest efektem obniżenia umieralności na choroby serca i układu krążenia. Jednak niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej u dzisiejszych dzieci i nastolatków, może zaowocować w przyszłości spowodować zwiększenie liczby zawałów serca oraz udarów mózgu i zagrozić dalszemu wydłużaniu się średniej długości życia.