Dni otwarte Ministerstwa Spraw Zagranicznych!

W dniach 17-18 listopada siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. Zarejestrowani wcześniej chętni będą mogli wyjątkowo bez przepustek zobaczyć, jak funkcjonuje ministerstwo. W tym roku Dni Służby Zagranicznej skupiają się na dwóch tematach: „Sztuka i dyplomacja” oraz „Instytuty Polskie w świecie”. Nie zapomniano o najmłodszych, dla których przygotowano Strefę Młodego Czytelnika z licznymi konkursami, zabawami i grami edukacyjnymi oraz kącik dla maluchów. Dzieci będą więc mogły oddać się robieniu zakładek do książek, poznawaniu przygód ulubionych bohaterów literackich, zabawom plastycznym i konkursom, zaś rodzice w kameralnej atmosferze kawiarni będą mogli porozmawiać
z przedstawicielami dyplomacji i dowiedzieć się jak promowany jest  nasz najlepszy produkt eksportowy: kultura.

 

 

16 listopada to data znacząca dla RP - tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną do przywódców państw świata, informując o powstaniu niepodległego państwa polskiego. W celu uhonorowania tego wydarzenia, w 2009 roku Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski ustanowił Dzień Służby Zagranicznej jako uznanie osiągnięć ostatniego dwudziestolecia i roli dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

 

Dzień Służby Zagranicznej

 

W ramach tegorocznych obchodów w dniach 17-18 listopada, w godzinach 10:00 – 17:00 w siedzibie MSZ w Warszawie przy al. Szucha 21/23 zorganizowane zostaną Dni Otwarte dla publiczności. Chętni, aby wziąć udział i  bez przepustek obejrzeć, jak funkcjonuje ministerstwo, powinni od 12 listopada rejestrować się na stronie www.msz.gov.pl. W gmachu MSZ będzie można zobaczyć przestrzenie reprezentacyjne na parterze i pierwszym piętrze, słynną Salę Giedroycia czy fragmenty artystycznego wyposażenia przedwojennych placówek dyplomatycznych i kilka zabytków utraconych
w czasie wojny, a odzyskanych przez MSZ dla Muzeum Narodowego
w Warszawie.

Trasa zwiedzania kończyć się będzie w nowym budynku MSZ. Tutaj zostanie zaprezentowana działalność Instytutów Polskich – placówek działających
w ramach MSZ na całym świecie, których kluczowym zadaniem jest promocja polskiej kultury zagranicą oraz dyplomacja publiczna, w tym wpływanie na miejscowe środowiska artystyczne i opiniotwórcze. Zwiedzający będą mogli  porozmawiać z dyrektorami Instytutów Polskich, m. in. z Nowego Jorku i New Delhi. Na atrakcje mogą także liczyć dzieci i rodzice w specjalnie stworzonej dla nich Strefie Młodego Czytelnika i kąciku dla maluchów.

 

Atrakcje dla dzieci

 


W Strefie Młodego Czytelnika, uczestnicy będą mogli wziąć udział w literackiej podróży przez kontynenty, warsztatach plastycznych i licznych konkursach z nagrodami, zaś na najmłodszych czekają animacje w kąciku dla maluchów. Na czas dni otwartych przestrzeń budynku MSZ zostanie zamieniona w kawiarenkę z trzema stoiskami tematycznymi oraz strefami interaktywnymi z ekranami dotykowymi oraz mapami informującymi o działalności Instytutów Polskich. Przy wejściu zwiedzający dostają "kartę biblioteczną", która służy do zdobywania stempelków za uczestnictwo
w poszczególnych aktywnościach. Komplet stempelków upoważnia do wylosowana atrakcyjnych nagród.

W części przeznaczonej do zajęć plastycznych dzieci wraz z rodzicami będą mogły oddać się licznym aktywnościom artystycznym, takim jak wykonanie drewnianych zakładek do książek techniką decoupage,  ozdabianie okładek na zeszyt A5 przy pomocy farb witrażowych czy stemplowane "ludzikiem" - logotypem Instytutów Polskich - obklejonych papierem kolumn w sali oraz odciskanie tam rąk.

Dostępne będzie także stoisko literackie wraz z quizem popularno-naukowym. Pytania dotyczyć będą znanych bohaterów literackich z literatury wybranych krajów, takich jak: Pinokio, Kubuś Puchatek, Ania z Zielonego Wzgórza, Baśnie Andersena, Mity Greckie, Pipi Langstrumpf, Dzieci z Bullerbyn, Tajemniczy ogród czy Król Maciuś 1. Ponadto niektóre pytania będą dotyczyć bardziej i mniej znanych faktów z zakresu literatury na świecie.

W części zatytułowanej "Podejmij wyzwanie" dostępne będą zabawy ruchowe związanie z przygodami bohaterów literackich, a także nauka alfabetu Morse'a oraz posługiwania się sygnalizatorami w postaci chorągiewek dla wyrażenia danego słowa. W zabawie chodzi o przyswojenie innego niż polski alfabet sposobu komunikacji międzyludzkiej.

 

Liczne atrakcje dla rodziców

 

W niezobowiązującej atmosferze kawiarenki literackiej, przy filiżance dobrej kawy, goście będą mieli okazję spotkać się z dyrektorami placówek z Europy, Azji i Ameryki, którzy na co dzień urzędują w stolicach świata oraz kierownictwem Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej. Przedstawione zostaną także namacalne dowody dziejących się za granicą wydarzeń: wydane przez Instytuty książki, plakaty i materiały promocyjne z najlepszych projektów kulturalnych realizowanych zagranicą przez placówki IP. Dzięki urządzeniom multimedialnym chętni pogłębią wiedzę odwiedzając strony Instytutów i oglądając reportaże z niektórych ich projektów. Dodatkową atrakcją będą meble polskiej Prezydencji – dzieło czołowego polskiego projektanta o światowej renomie, Tomka Rygalika.

 

Więcej informacji o Dniu Służby Zagranicznej, działalności Instytutów Polskich oraz możliwość rejestracji na stronie www.msz.gov.pl.