Zdrowsze menu podczas urlopu

Piknik rodzinny-Resizer-800Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci to problem, który narasta w zastraszającym tempie. Najczęstszą przyczyną nadmiernej masy ciała jest niewłaściwa dieta i zbyt mała aktywność fizyczna. Wakacje są bardzo dobrym momentem na przyjrzenie się temu co je nasze dziecko, by poznać jego preferencje i naprostować wcześniej popełniane błędy żywieniowe.

Lato nad polskim jeziorem. Piękny, słoneczny dzień. Dzieci wesoło biegają po plaży, kąpią się w jeziorze lub budują zamki z piasku. Ten wesoły obrazek smuci jednak widok nadmiernej ilości fałdek tłuszczowych u najmłodszych, które mocno uwidaczniają się właśnie na plaży, kiedy dzieci biegają w strojach kąpielowych. Zazwyczaj to właśnie te dzieci piją słodkie napoje, oczywiście w ogromnych ilościach, bo w upale doskwiera znacznie większe pragnienie. Pogryzają też słone przekąski, zajadają się lodami czy fast-foodem. Smutne jest to, że rodzice tychże pociech nie zdają sobie sprawy z krzywdy jaką wyrządzają swoim dzieciom zgadzając się na te niezdrowe przyjemności. Otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia czy niektóre nowotwory to tylko kilka zgubnych skutków niewłaściwego żywienia.

Wakacje dobre na zdrowe zmiany

Oczywiście wakacje to czas, kiedy pragniemy odpocząć od wszelkich problemów dnia codziennego, pośpiechu i często jemy też inaczej niż na co dzień. Trudno bowiem na plażę zabrać jogurt z płatkami czy warzywną sałatkę. Na urlopie pozwalamy sobie częściej na pizzę czy drożdżówkę. Oczywiście to nic złego jeśli takie jedzenie czasem się pojawia, ale to właśnie w wakacje warto lepiej przyjrzeć się temu co jemy my sami, co jedzą nasze dzieci i spróbować wyeliminować to co najgorsze.

Jak poradzić sobie z żywieniem podczas urlopu?

- Na posiłki, które zabierzesz na plażę, na dłuższe wyprawy rowerowe lub wycieczkę w góry wybieraj kanapki ze zdrowego chleba razowego z dodatkiem świeżych warzyw. Czasem możesz też kupić w dobrych piekarniach drożdżówkę lub jagodziankę, ale nie powinno być to codziennością.

- Na drobniejsze przekąski można wybrać samodzielnie zrobiony popcorn, chrupki kukurydziane, wafelki ryżowe, chrupki chleb pełnoziarnisty, orzechy, świeże owoce i pokrojone w słupki warzywa. Nie warto jednak przesadzać z ilością podawanych dzieciom przekąsek na plaży, bo z pewnością z dużo mniejszym apetytem zjedzą potem wartościowy posiłek obiadowy.

- W przerwie plażowania zaplanuj obiad w restauracji lub w sprawdzonym barze mlecznym. Solidny posiłek w ciągu dnia uchroni przed zjadaniem niezdrowych przekąsek, które zazwyczaj proponują bary przy plaży.

- Do picia wybieraj wodę – koniecznie mineralną, by dostarczała utracone podczas kąpieli słonecznych minerały. Słodkie napoje nie będą dobrym wyborem. Duża ilość cukru sprawia, że płyn gorzej się wchłania, wolniej przenika z przewodu pokarmowego do komórek całego organizmu i go nie nawadnia.

- Decydując się na gofry czy lody, z którymi nieodzownie łączą się wakacje, wybieraj te bez bitej śmietany, polewy czy posypki. Te niewinne dodatki dostarczają zazwyczaj tyle samo kalorii co same lody czy gofry. Zamiast słodzonego serka czy owocowego jogurtu ze sklepu lepiej kupić lub zrobić samodzielnie koktajl owocowy.

- Podczas urlopu warto poznać upodobania kulinarne dziecka. To też bardzo dobry moment na to, by zaproponować mu ciekawe, zdrowe potrawy, których nie jada w domu na co dzień. Takie potrawy podane w restauracji mają dużo większą szansę na lepszy odbiór przez dziecko niż takie samo danie podane przez rodziców w domu.

Wakacje to czas odpoczynku dla całej rodziny. Dbajmy jednak o to, by był to aktywny wypoczynek, pełny kulinarnych, zdrowych odkryć. Zadbajmy też o to, by był to czas, po którym przynajmniej największe błędy żywieniowe zostaną zażegnane. Warunkiem zdrowych zmian w żywieniu rodziny jest jednak dobry przykład płynący ze strony rodziców lub opiekunów.

Ewa Buczkowska – dietetyk Akademii Zdrowego Przedszkolaka