Jak kupować dziecku bezpieczne zabawki?

Kupując dziecku nową zabawkę, często zwracamy uwagę na to, czy jest atrakcyjna, czy rozwija nasze dziecko – manualnie, motorycznie, intelektualnie, wreszcie czy jest kolorowa, przyciąga uwagę, ładnie wygląda. To wszystko oczywiście bardzo ważne czynniki, ale jest jeszcze jeden niezwykle istotny – sposób wykonania zabawki i materiały wykorzystane do jej produkcji.

 

Z prowadzonych regularnie przez polskie izby kontroli badań wynika, że około 1/3 dostępnych na polskim rynku zabawek nie spełnia norm bezpieczeństwa. Problem jest poważny, niektóre zabawki mogą  nawet zagrażać zdrowiu oraz życiu naszych dzieci. Według danych dr Grzegorza Dziubanka z Zakładu Zdrowia Środowiskowego Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, aż 85 procent zabawek, które trafiają do krajów Unii Europejskiej, pochodzi z Chin. Część z nich może być wykonana z materiałów bardzo niskiej jakości, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla dziecka. Najbardziej niebezpieczne są te najtańsze, sprzedawane na targach czy bazarach oraz tzw. podróbki – niemal identyczne, jak zabawki sprzedawane w markowych sklepach, ale wielokrotnie tańsze.

 

Jednym z najtańszych materiałów wykorzystywanych do produkcji zabawek jest polichlorek winylu (PCV). By zabawki wykonane z niego były miękkie, dodaje się do niego związki chemiczne zwane  plastyfikatorami, z których najbardziej znanymi i niebezpiecznymi są  ftalany. Substancje te bardzo  łatwo wypłukują się z zabawek, zwłaszcza w czasie brania ich do ust mogą swobodnie przedostać się ze śliną do organizmu dziecka. Ftalany z którymi zetknęła się kobieta w czasie ciąży, mogą spowodować niską masę ciała narodzonego dziecka, u maluchów zaś mogą  być odpowiedzialne za agresywne zachowania czy nadpobudliwość, mogą także być przyczyną astmy. Pod wpływem kontaktu z ftalanami dziewczynki mogą szybciej dojrzewać  płciowo, zaś rozwój narządów płciowych u chłopców może być zaburzony – podkreśla dr Dziubanek.

 

Poza zawartością szkodliwych substancji, zabawki często są też nieprawidłowo wykonane – mają ostre krawędzie, małe elementy, które można łatwo oderwać i połknąć, z pluszaków wydobywają się kłaczki, itp… Często zabawki wydają również zbyt głośne, nieprzyjemne dźwięki, które rozdrażniają dziecko. Istotny jest również zapach – bardzo intensywny zapach gumy czy plastiku powinien budzić nasz niepokój.

 

Jak zatem wybierać zabawki, by mieć pewność, że nie zrobią  krzywdy naszym dzieciom? Przed zakupem należy dokładnie obejrzeć opakowanie, sprawdzając, czy znajduje się na nim oznaczenie CE, będące potwierdzeniem zgodności produktu z dyrektywami Unii Europejskiej, dotyczącymi bezpieczeństwa użytkowania.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl