Ćwicz pamięć dziecka!

Rozwijanie pamięci dziecka jest bardzo ważne i powinniśmy ćwiczyć z nim tę umiejętność już od najmłodszych lat. Zabawy pamięciowe wymagają też koncentracji – to również bardzo ważna cecha, którą warto rozwijać u malucha.
Poniżej prezentujemy kilka zabaw, które pomogą ćwiczyć pamięć i koncentrację twojego dziecka, a przy okazji są świetną zabawą dla całej rodziny.

1. KOŃCZENIE ZDANIA

Powiedz dziecku proste zdanie, typu: Na wycieczce w zoo widziałam lwa. Poproś dziecko, żeby powiedziało całe zdanie, dodając nowy element, np. Ne wycieczce w zoo widziałam lwa i pawiana. Następnie ty dodaj kolejne zwierze itd.. Bawicie się do momentu, aż ktoś się pomyli i zapomni któryś z elementów zdania. Ciekawe, kto pomyli się pierwszy?

2. ZAPAMIĘTYWANIE PRZEDMIOTÓW

Połóż na stole 10 różnych, niewielkich przedmiotów – temperówkę, długopis, jabłko, zegarek, itp… Powiedz dziecku, aby dobrze im się przyjrzało, następnie poproś, aby się odwróciło – zabierz wówczas jeden z przedmiotów. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, którego z przedmiotów brakuje. Gdy odgadnie, zabierz kolejny itd…

3. NAUKA WIERSZYKA

Poszukaj w książkach lub Internecie niedługiego, rymowanego wierszyka. Postaraj się nauczyć go dziecko na pamięć. Codziennie możecie zapamiętywać jedną zwrotkę i w ten sposób stopniowo nauczyć się całego wiersza. Przy okazji któregoś ze spotkań rodzinnych twój maluch będzie mógł pochwalić się i wyrecytować go wszystkim.

4. MEMORY

Popularną grę w pamięć można kupić w sklepie, można też wykonać samodzielnie. Narysuj lub poszukaj w Internecie kilka obrazków, a następnie wydrukuj je – po 2 sztuki każdego, wytnij równe kwadraciki i podklej tekturką, aby szybko się nie zniszczyły. Zabawa polega na odsłanianiu odwróconych kwadracików i szukaniu dwóch takich samych. Świetnie ćwiczy pamięć!

5. GRY PLANSZOWE

Graj z dzieckiem w gry planszowe dostosowane do jego wieku. Maluch będzie musiał zapamiętać zasady, nauczy się też podstaw myślenia strategicznego, pozna, czym jest rywalizacja i będzie musiał nauczyć się przegrywać. To bardzo cenne umiejętności, które niejednokrotnie przydadzą się w przyszłym szkolnym życiu.