Jak radzić sobie z upałem?

W Polsce od kilku dni notujemy rekordowe temperatury na termometrach. Kto ma urlop i wypoczywa nad morzem – jest zadowolony, ten, kto musi pracować, już mniej. Podpowiadamy, jak radzić sobie z wysoką temperaturą.

 

Po pierwsze – nawadnianie organizmu

 

Wbrew temu, co sądzą niektórzy, zimne napoje prosto z lodówki nie są dobrym sposobem, by ugasić pragnienie w upalne dni. Tak duża różnica temperatur między płynem, który pijemy a naszym rozgrzanym ciałem szybko doprowadzi cię do bólu gardła i przeziębienia.

Słodkie napoje także są nienajlepszym pomysłem – nie ugaszą pragnienia. Najlepsza będzie woda mineralna, ale także, jak twierdza eksperci, nie w czystej postaci. Najlepiej dolać do wody trochę soku, wówczas dłużej pozostanie w organizmie, nie wydalimy jej tak szybko, jak wodę w czystej postaci. Niektórzy polecają dosypać też do wody trochę soli – sól zatrzymuje wodę w organizmie na dłużej. To sprawdzony sposób żeglarski.

Dobrą alternatywą są także owoce, posiadające w swym składzie dużą ilość wody, np. arbuz.

Zrezygnujmy dziś z kawy – wypłukuje magnez z organizmu i działa moczopędnie, więc przyczynia się do utraty wody z organizmu.

I pamiętajmy – napoje mogą być chłodne, ale nie wyjęte prosto z lodówki.

 

Po drugie – właściwe, lekkostrawne posiłki

 

Nie obciążaj dziś organizmu ciężkimi potrawami, smażonymi w głębokim oleju czy tłustymi. Organizm będzie się musiał sporo namęczyć, by je strawić. Zamień je na lekkie sałatki, które dostarczą Ci cennych witamin i mikroelementów, które tracisz z potem, a także nie obciążą żołądka. Świetnym pomysłem są także lekkie warzywne lub owocowe chłodniki.

Lody najlepiej zostaw na nieco chłodniejsze dni. W czasie tak wysokich temperatur, podobnie jak bardzo zimne napoje, mogą doprowadzić do zapalenia gardła i przeziębienia.

 

Po trzecie – schładzanie od zewnątrz

 

Jeśli jesteś właśnie nad morzem czy jeziorem, masz szczęście – możesz schłodzić ciało wchodząc do wody. Jeśli jednak nie masz tego szczęścia – zrób sobie zimne okłady z mokrego ręcznika. Połóż ręcznik na kark lub czoło – poczujesz natychmiastową ulgę.

Ulgę przyniesie również moczenie stóp w letniej wodzie lub chłodny prysznic.

Gdy jesteśmy w domu, warto również rozwiesić w pokoju mokre pranie lub postawić kilka naczyń z zimną wodą. Parująca woda schłodzi nieco powietrze w pomieszczeniu.

 

Po czwarte – właściwe ubranie

 

Postawmy dziś na luźną, przewiewną odzież. Bardzo dobrze sprawdzą się ubrania z lnu, który ma właściwości chłodzące.

Zrezygnujmy ze sztucznych, przylegających do ciała tkanin. Także ubrania w czarnym kolorze nie zdadzą dziś egzaminu. Czerń przyciąga promienie słoneczne i sprawi, że będzie nam jeszcze cieplej.

 

 

Przestrzeganie tych wszystkich zasad, a także nie wystawianie się na słońce w godzinach 11-16, powinno ustrzec nas przed przykrymi konsekwencjami bardzo wysokich temperatur.