Dzieci karmione piersią są mądrzejsze

Według kanadyjskich naukowców dzieci karmione piersią zyskują na inteligencji.

Badacze z McGill University odkryli, że dzieci karmione w naturalny sposób osiągają lepsze wyniki w testach na inteligencję, kiedy mają sześć lat –

informuje serwis osesek.pl. Badanie przeprowadzono na grupie 14 tys. dzieci, urodzonych m.in. w szpitalach na Białorusi. Wynika z niego, że wynik testów na inteligencje u dzieci karmionych piersią przez pierwsze trzy miesiące życia, jest wyższy średnio o 6 punktów niż u dzieci niekarmionych piersią.  Dzieci karmione w
ten sposób osiągały też lepsze wyniki w nauce czytania i pisania – czytamy w serwisie osesek.pl.

„Dłuższe karmienie wyłącznie piersią może mieć pozytywny wpływ na rozwój umiejętności poznawczych dziecka” - uważa prof. Michael Kramer, który prowadził badanie. „Niejasne jest jeszcze, w jakim stopniu na inteligencję wpływa mleko matki, a jakim fizyczne i społeczne więzi, powstające podczas karmienia piersią" - zastrzega Kramer.

Wcześniejsze badania wskazywały, że za wyższy iloraz inteligencji mogą odpowiadać składniki zawarte w mleku matki. Kanadyjscy badacze sugerują, że kontakt z matką podczas karmienia piersią może także prowadzić do pozytywnych zmian w mózgu. Prof. Kramer uważa, że karmienie piersią powinno być intensywniej promowane.

Źródło: osesek.pl