Sam zdecyduj jak się będziesz czuł jutro!

Samopoczucie może być kwestią wyboru. Naprawdę! Nie wierzysz? Przeczytaj i steruj własnymi emocjami z korzyścią dla zdrowia i sylwetki.

 

Ziewanie jest reakcją na zmęczenie. Czy można wybrać, czy będzie się ziewało lub nie? A czy można podjąć decyzję o tym, że idzie się spać godzinę wcześniej? Można. A więc i można wybrać, czy chce się ziewać następnego dnia czy nie. 

Ból głowy jest z kolei częstym skutkiem odwodnienia. Czy możesz podjąć decyzję o tym, by pić w ciągu dnia więcej wody? Możesz, a więc zdecyduj, czy chcesz ryzykować bólem głowy, czy nie.

Emocje są biologiczną odpowiedzią na stan ciała. Wielu osobom wydaje się, że nie mamy wpływu na własną biologię, a więc i na samopoczucie i emocje jakie nami targają. Nie jest to prawda. Mamy wpływ na warunki, w jakich funkcjonuje nasz organizm, a więc i na naszą biologię, a co za tym idzie na własne emocje i samopoczucie. Koniec kropka, to fakt.


Ruch
W książce The Creative Brain on Exercise Jonathana Fieldsa jest taki fragment:
„Ćwiczenia fizyczne wpływają nie tylko na zdrowie i wygląd. Mają też olbrzymi wpływ na chemię mózgu, fizjologię i neuroplastyczność mózgu (jego zdolność do uczenia się i przejmowania funkcji przez inne obszary mózgu). Ruch wpływa na zdolność myślenia, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów, ale też na emocje, które biorą udział w podejmowaniu decyzji i szacowaniu ryzyka.

Istnieją naukowe dowody na związek miedzy aktywnością fizyczną a emocjami. Wśród nich są badania przeprowadzone w 2004 roku przez Joshuę Broman-Fulksa z University of Southern Mississippi, które dowiodły, że studenci maszerowali z intensywnością na poziomie  50% tętna maksymalnego oraz studenci biegnący na 60-90% swoich możliwości maksymalnych wykazywali znacząco niższy poziom lęku. W walce z lękiem lepsze okazały się bardziej intensywne ćwiczenia, czyli w tym przypadku skuteczniej działał bieg niż marsz. Kiedy pojawiają się takie skutki działania wysiłku fizycznego? W tym badaniu, pojawiły się już po drugim treningu!
W 2006 roku Holenderscy naukowcy udowodnili, że ruch obniża poziom lęku, depresji, neurotyzmu i sprzyja nawiązywaniu relacji międzyludzkich. 
W 1999 roku Finowie stwierdzili, że regularny ruch (2-3 razy w tygodniu) obniża poziom depresji, złości, stresu i destrukcyjnego cynizmu.

To dobroczynne działanie aktywności fizycznej bazuje na wywoływaniu zmian w chemii mózgu, dzięki czemu zmienia się ekspresja emocji i jej siła."

Dieta
Istnieje też wiele dowodów na wpływ pożywienia i sposobu jedzenia na emocje. Tym razem zajmiemy się jednym produktem – jogurtem. Jego spożywanie potrafi modyfikować reakcję na stres – obniża poziom lęku i powoduje, że w sytuacji stresującej organizm wydziela mniej hormonów stresu. Działanie to związane jest z obecnością bakterii probiotycznych w jogurcie. Ich spożywanie zwiększa liczbę receptorów neurotransmitera GABA, który obniża aktywność komórek nerwowych. 
Czy możesz zdecydować o wprowadzeniu jogurtu do diety? Możesz, a zatem masz wpływ na to, jak będzie twój organizm reagował na stres.

Emocje
Chyba nikt z was już nie ma wątpliwości, czy ma wpływ na własne emocje, bo go mamy. Oczywiście nie można w mgnieniu oka zamienić wściekłości w euforię, ale można modyfikować siłę reakcji na negatywne bodźce. Dlatego następnym razem, gdy nawrzeszczysz na własne dziecko lub współpracownika nie zwalaj winy na biologię. Zastanów się czy w twoim życiu nie brakuje ruchu, snu  i… jogurtu.

Interesuje Cię ten artykuł? 

Źródło:  www.lionfitness.pl