Dziecko uczy się już w łonie matki

Pisarka naukowa Annie Murphy Paul, udowadnia, korzystając  z ostatnich badań z zakresu biologii i psychologii, że proces uczenia się rozpoczyna się długo przed narodzinami.

 

 

Dziecko odbiera zewnętrzne dźwięki od czwartego miesiąca ciąży i od tego momentu uczy się głosu swojej matki, a po narodzinach rozpoznaje go i woli od innych głosów. Potwierdziły to badania, podczas których każdemu z niemowląt podano smoczek i podczas ssania puszczono ze słuchawek głos matki, a następnie podano drugi smoczek i puszczono głos obcej kobiety. Dzieci szybko pokazały swoje preferencje – wybierając pierwszy smoczek.

 

Dzieci uczą się podczas ciąży również pewnych aspektów języka, którym będą mówiły. Świadczy o tym fakt, że noworodki płaczą z akcentem języka swojej matki – np. po francusku na wznoszącym się dźwięku, a po niemiecku na opadającym.

 

W szóstym miesiącu ciąży dzieci zaczynają rozróżniać smaki potraw, które zjada matka i później  rozpoznają je i preferują, gdy są już na świecie. W jednym z eksperymentów jedna grupa kobiet przez trzeci trymest ciąży piła sok marchewkowy, a druga wodę. Gdy później niemowlęta dostały kaszkę z marchewką, te, które znały ten smak z czasu ciąży jadły jej więcej i z większym zadowoleniem.

 

9 miesięcy ciąży to proces ciągłego kształtowania małego człowieka. Dziecko doświadcza powietrza, które matka wdycha, smaków, które zjada, zapachów, które wącha, emocji, które odczuwa. Te doświadczenia są tak niepowtarzalne, jak każda kobieta. Matka przez swoją dietę i ogólną kondycję przekazuje informacje swojemu dziecku, a to pozwala mu odpowiednio przygotować się na warunki, które zastanie już po przyjściu na świat.

 

http://www.ted.com/talks/annie_murphy_paul_what_we_learn_before_we_re_born.html