×

Ostrzeżenie

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

Jak ubrać dziecko do przedszkola?

przedszkolak1-Resizer-800Zanim dziecko rozpocznie edukację w szkole podstawowej rodzice zapisują go do przedszkola. Jest to okres, w którym maluch znacznie więcej czasu poświęca na zabawę niż na siedzenie w ławce. Placówka przedszkolna zapewnia malcowi mnóstwo rozrywek oraz m.in. rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny. Jednak na tym etapie najwięcej czasu przeznacza się na rozwój ruchowy, dlatego rodzice, których dzieci niebawem pójdą do przedszkola powinni pamiętać, aby dobrać dziecku odpowiednią garderobę.

Przedszkole to miejsce, w którym dzieci nawiązują pierwsze przyjaźnie, bawią się, uczą i poznają świat. Gdy rodzice wypełniają swoje obowiązki służbowe jego dziecko przebywa w tym czasie pod opieką pedagogów. I to oni powinni być odpowiedzialni za to, co dzieje się w placówce. Zadaniem pedagoga jest także zapewnienie nieporadnemu jeszcze do końca dziecku pomocy we wszystkich czynnościach, jakie wykonuje. Kiedy dziecko korzysta z toalety i nie jest samo w stanie np. zapiąć swoich spodenek na szelkach, wówczas dorosły powinien zainterweniować zapinając szelki, suwak czy guziki. Jednak, czujni rodzice powinni wiedzieć, że gdy w pobliżu nie będzie wychowawcy wówczas jego pociecha będzie miała problem z zapięciem dżinsowych lub sztruksowych spodenek na szelkach. I choć spodenki te mogą wydawać się eleganckie, to drodzy rodzice, pamiętajcie że wasz maluch jest jeszcze za mały, aby wystroić go w ten ubiór !

Najlepiej, gdy strój zapewnia wygodę

Dzieci, uczęszczające do przedszkola spędzają tam czas głównie na zabawie. Jest to miejsce, w którym najwięcej czasu poświęca się na rozwój ruchowy, a jak wiadomo dziecko, które jest w ciągłym ruchu łatwo może się pobrudzić lub też całkiem zniszczyć swoje ubranie. We wszystkie eleganckie kreacje np. tiulowe czy atłasowe sukieneczki z kokardkami i lakierki rodzice mogą ubrać swoją córeczkę na szkolne przedstawienie. Natomiast zwyczajny dzień w przedszkolu to czas, gdy dziecko rozpiera najczęściej energia. Malec biega, skacze lub tańczy, a więc rodzice powinni wybrać dziecku strój, który zapewni mu swobodę w trakcie jego aktywności fizycznej. Dziewczynkę można ubrać w zwykłą bawełnianą podkoszulkę oraz legginsy, chłopca w bawełniane spodenki. Oczywiście ubranka nie mogą być za małe ani za duże np. po młodszym czy starszym rodzeństwie, ponieważ będą albo za ciasne albo dziecko w trakcie tańca przewróci się potykając np. o nogawki za dużych spodni. Należy więc zwrócić na to większą uwagę. Wiadomo, że na zajęcia sportowe dzieci muszą mieć dresy i luźne koszulki, to sprawia, że ich ruch nie jest ograniczony. Gdy rodzic ma obawy, że jego dziecko pobrudzi się np. malując czy klejąc lub jedząc posiłek, wówczas dobrze, by dodatkowo spakował mu ubranko na przebranie. Po całym dniu spędzonym na zabawie, dziecko przebierze się w ładniejszą garderobę i dzięki temu unikniecie konfliktu związanego z kłótnią spowodowaną pobrudzeniem lepszego ubrania. Pamiętajcie jednak, by nie robić wymówek dziecku, które przypadkowo pobrudzi swoją nową sukienkę np. farbą. Oznacza to bowiem, że przez cały dzień było zajęte aktywnością twórczą, a rozwój kreatywności jest przecież znacznie ważniejszy niż kawałek materiału.

Najważniejsze, by ubranie było zdrowe i funkcjonalne

Najodpowiedniejszym materiałem, który zapewni dziecku wygodę będzie ubranie uszyte z bawełny, która jest bezpieczna także dla zdrowia dziecka. Ten materiał sprawia, że skóra dziecka oddycha. Natomiast niezbyt dobrym wyborem będzie kupienie dziecku ubranek z materiałów syntetycznych. Ważne jest, aby uczyć dzieci większej samodzielności, ale trzeba też mieć na uwadze także i to, że małe dziecko nie jest jeszcze wystarczająco sprawne i np. zawiązanie sznurowadeł może być dla niego nie lada wyzwaniem. Dlatego lepiej, gdy rodzic kupi mu spodenki w gumkę, buciki na rzepy, a bluzkę zakładaną przez głowę.

W przedszkolnych salach panuje zazwyczaj wysoka temperatura, dlatego dobrze, by maluch ubrany był na tzw. „cebulkę”, czyli miał kilka warstw bluzeczek. Dzięki temu będzie mógł później np. zdjąć sweterek i pozostać w podkoszulku.

Należy zwrócić także uwagę na jeszcze jeden aspekt ubioru dziecka. Otóż istotne, aby dziecko nie czuło się tak jakby było modelką czy modelem i aby nie traktowało pójścia do przedszkola jak rewii mody. Ważne, by dziecko było ubrane czysto, schludnie i aby jego strój nie był np. podarty. Jednak rozsądny rodzic nie powinien za bardzo „stroić” swojego dziecka, gdyż może to sprawić przykrość maluchom, które pochodzą z mniej zamożnych domów lub też wywołać zazdrość rówieśników. Pamiętajcie też drodzy rodzice, że aby ubrać dziecko ładnie nie oznacza też, że należy wydać na jego ubiór dużo pieniędzy. Czasem można wypatrzeć jakieś fajne i wygodne ubranka dosłownie za niewielką kwotę.

Daria Głowacka