Co zrobić, gdy dziecko się zgubi? - poradnik dla rodziców i dzieci

Zbliża się sezon urlopowy. Wakacyjne wyjazdy to przede wszystkim odpoczynek i przyjemne chwile, lecz dla rodziców, którzy wyjeżdżają z małymi dziećmi, powinny być także okresem wzmożonej uwagi. Policja podaje, że co roku ginie około 4 tysiące dzieci. Zadbajmy o to, by nasze dziecko nie zasiliło tej statystyki.

PORADNIK DLA RODZICA

Wyjeżdżając w obce miejsce przede wszystkim nie powinniśmy spuszczać naszego dziecka z oka. Zdarza się jednak, że jesteśmy w tłumie, w dużym, zatłoczonym sklepie, coś odwróci naszą uwagę. Czasem wystarczy moment, a dziecko oddali się od nas, idąc bezwiednie za innym dorosłym. Co robić w takich sytuacjach?

1. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się założyć dziecku coś odblaskowego, widocznego z daleka – czapeczkę, koszulkę. Gdy zaginie w tłumie, taki szczegół pomoże nam go szybciej wypatrzyć.
  2. Podczas pobytu w obcym miejscu, załóż dziecku na szyję sznurek z karteczką, na której będzie twój nr telefonu i adres, pod którym się zatrzymaliście (może to być także opaska na rękę). Gdy dziecko poprosi o pomoc osobę dorosłą, ta będzie wiedziała, do kogo się zwrócić.
  3. Nie wpadaj w panikę, gdy okaże się, że twoje dziecko zniknęło. Szukaj w pobliżu miejsca, w którym się znajdujesz, pytaj przechodniów, opisując dokładnie, w co ubrany był maluch. Jeśli przez dłuższy czas szukasz bezskutecznie, zgłoś się na policję i dokładnie opisz wygląd oraz ubiór dziecka.

Przede wszystkim staraj się jednak nie dopuścić do zaginięcia dziecka. Dla malucha jest to sytuacja bardzo stresująca, lepiej nie narażać go na podobne przeżycia. Będąc w ruchliwym, zaludnionym miejscu, zawsze trzymaj dziecko za rękę. Przypominaj, żeby nie oddalało się od ciebie, ciągle miej je w zasięgu wzroku.

PORADNIK DLA DZIECKA

Oto kilka zasad, które każdy rodzic powinien przekazać swojemu dziecku. Dzięki temu, gdy już przydarzy nam się nieszczęście i stracimy malucha z oczu, będzie większa szansa, że szybciej go odnajdziemy.

1. Dziecko nie powinno oddalać się z miejsca, gdzie ostatni raz widziało rodziców. Niech spokojnie chwilę zaczeka, ponieważ to właśnie od tego miejsca mama z tatą rozpoczną poszukiwania.
  2. Jeśli dziecko zobaczy w pobliżu osobę w mundurze – policjanta, strażnika miejskiego – powinno poprosić go o pomoc, opisać, gdzie ostatnio przebywało z rodzicami, jak mama z tatą byli ubrani, odpowiadać na wszystkie pytania.
  3. Gdy w pobliżu nie ma policjanta, a rodziców wciąż nie widać, dziecko powinno zwrócić się o pomoc do dorosłego przechodnia – najlepiej kobiety z dzieckiem.
  4. Jeśli nasze dziecko straci rodziców z oczu w dużym hipermarkecie, najlepiej będzie, gdy podejdzie do ekspedientki siedzącej przy kasie, która zwykle ma możliwość ogłoszenia komunikatu przez megafon.

Uczulmy dziecko, żeby nie wpadało w panikę i nie oddalało się zbytnio od miejsca zagubienia. Dobrze, jeśli ma na szyi kartkę z adresem rodziców – wówczas powinno pokazać ją policjantowi lub innej osobie dorosłej, która będzie miała możliwość odprowadzić malucha do domu lub zadzwonić pod wskazany na niej numer.