Weekendowy piknik - świetna zabawa dla całej rodziny

Wiosenne i letnie weekendy, zwłaszcza gdy za oknem słońce, to świetna okazja, by wybrać się z całą rodziną na piknik.

Niezależnie do tego, gdzie mieszkamy – miejsce na piknik zawsze się znajdzie – nad jeziorem czy nad rzeką za miastem, w parku, w lesie… Do takiego wypadu trzeba się jednak dobrze przygotować.

1. PIKNIKOWE POTRAWY

Jedzenie na pikniku jest bardzo ważnym elementem. Gdy wyjedziemy na całe popołudnie za miasto, na pewno będziemy musieli od czasu do czasu coś przekąsić. Dzieci podczas zabaw spalają bardzo dużo energii, trzeba zadbać o to, aby także one nie były głodne.

Jedzenie, które zabierzemy ze sobą, musi być już gotowe do spożycia. Dlatego rano, przed wyjazdem trzeba wszystko przygotować, mogą pomóc nam w tym także dzieci. Dla maluchów zróbmy pyszne, kolorowe kanapki – z serkiem, warzywami – sałatą, pomidorem, ogórkiem. Kanapek musi być dużo, aby każdy mógł się nasycić, rodzice oczywiście też będą je jeść. Dorośli mogą dla siebie zabrać także wcześniej ugotowane/upieczone kiełbaski, które później można zjeść na zimno.

Zabierzmy także owoce – banany, jabłka, śliwki. Takie, które można szybko i bez problemów zjeść – owoce, które trzeba obierać przy pomocy noża nie są dobrym pomysłem.

Możemy także zabrać ze sobą przekąski, takie jak paluszki, orzeszki, suszone owoce, krakersy. Najlepsze są przekąski suche, które nie mogą się roztopić (jak czekolada) i którymi dzieci się nie ubrudzą.

Nie zapomnij o napojach! Najlepsza będzie woda mineralna i soki owocowe, dorośli mogą zabrać dla siebie także kawę w termosie.

Jeśli mamy możliwość grillowania podczas pikniku (miejsce na to pozwala), sprawa jest ułatwiona. Zabieramy wtedy ze sobą kiełbaski, ziemniaki zawinięte w folię aluminiową, warzywa, ewentualnie inne potrawy, które chcemy przyrządzić na grillu - i kwestia jedzenia jest rozwiązana.

2. PIKNIKOWE ZABAWY

Dzieci na pikniku muszą mieć zapewnioną rozrywkę. Ruch na świeżym powietrzu sprzyja zdrowemu rozwojowi malucha. Zabierz za sobą piłkę, paletki do badmintona wraz z lotką i inne gadżety do gier zespołowych.

Rodzice, zagrajcie razem ze swoimi maluchami. To wielka frajda dla dzieciaków, a jak się przekonacie, dobra zabawa także dla was. Dzieci są naprawdę zadowolone, mogąc rywalizować w grze z rodzicami, a przede wszystkim aktywnie spędzać z nimi czas. Jeśli na pikniku jest was więcej, odpoczywacie wspólnie ze znajomymi, zorganizujcie dla wszystkich mecz piłki nożnej. Bramki można zaznaczyć kamieniami, patykiem narysować linię i boisko do gry gotowe. Gwarantujemy, że wszyscy będą mieć z tej zabawy bardzo dużo radości.

Dzieciakom można urządzić także zawody. Wystarczy wymyślić kilka aktywności – bieg do wyznaczonego celu, bieg na jednej nodze, bieg w podskokach… Rodzice niech będą tutaj kibicami i dopingują swoje pociechy.

Zabaw można wymyślać nieskończenie wiele, w zależności od miejsca, w jakim się znajdujemy. Zachęcamy do kreatywności!

Pamiętajmy jednak o kilku ważnych zasadach:

cały czas miejmy dzieci na oku, zwłaszcza jeśli odpoczywamy nad jeziorem czy w lesie!

- jeśli dzień jest upalny, należy co 2 – 3 godziny smarować dziecko kremem z wysokim filtrem!

przypominajmy dziecku o piciu! - czasem w czasie zabawy może o tym zapomnieć i przegrzać organizm,

- jeśli dziecko bawi się w słońcu, koniecznie załóż mu na głowę kapelusz lub czapkę z daszkiem!

Życzymy wspaniałej zabawy!