Dbasz o dziecko? Spraw, by się ruszało!

Naukowcy odkryli ważny związek między aktywnością fizyczną dzieci a rozwojem ich mózgów.

Profesor psychologii na University of Illinois i dyrektor Instytutu Arta Kramera, wraz ze współpracownikami, odkryli różnice między mózgami dzieci aktywnych fizycznie i unikających ruchu. Wyniki badań pokazują, że dzieci bardziej aktywne fizycznie mają większą część mózgu zwaną hipokampem i odznaczają się lepszą pamięcią niż ich nieaktywni koledzy.

Większe rozmiary hipokampa u dzieci dziewięcio- i dziesięcioletnich dają im przewagę w testach pamięciowych – stwierdza Laura Chaddock, będąca w trakcie studiów doktoranckich na University of Illinois.

W badaniach wykorzystywano rezonans magnetyczny, dzięki któremu porównywano rozmiary różnych części mózgu u 49 dzieci. Były to pierwsze znane badania, w których podjęto się porównania budowy mózgów dzieci aktywnych fizycznie i ich nieaktywnych kolegów. W badaniach skoncentrowano się na hipokampie, który jest głęboko położoną strukturą, związaną z procesami pamięciowymi i uczenia się.

We wcześniejszych badaniach, przeprowadzonych na zwierzętach i osobach dorosłych także stwierdzono większe rozmiary hipokampa u jednostek aktywnych fizycznie.

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko szybciej się uczyło i łatwiej zapamiętywało różne rzeczy, dopilnuj, aby dużo czasu spędzało aktywnie. Tobie też ruch może pomóc w usprawnieniu pamięci i zdobywaniu nowej wiedzy.

źródło: Lionfitness.pl