Przerażające dane nt. utonięć w Polsce - kąp się bezpiecznie!

W Polsce, mimo wielu apelów policji i ratowników WOPRu, co roku w okresie wakacyjnym notowane są liczne utonięcia dzieci i dorosłych. W tym roku, od początku maja do 8 sierpnia, policja odnotowała już 330 utonięć, a liczba ta z dnia na dzień rośnie.

 

 

Statystyki od lat niewiele się zmieniają. Najgorszy pod względem utonięć był rok 2010, kiedy to w czerwcu utonęły 103 osoby, a w lipcu aż 260. Dla porównania w roku 2012 w czerwcu zanotowano 75 utonięć ,a  w lipcu 87, zaś w roku 2012 odpowiednio 84 i 164 dla czerwca i lipca.

 

W czasie kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz nieco zdrowego rozsądku, aby nie zasilić policyjnych statystyk. Urlopowiczów gubi przede wszystkim nadmierna pewność siebie, brawura, alkohol i lekkomyślność. W przypadku dzieci zawodzi głównie opieka rodzicielska. Mama z tatą często, zamiast patrzyć na swoją pociechę, schładzają się zimnym piwkiem i wygrzewają w słońcu. A często wystarczy jedna chwila nieuwagi…

 

 

Oto zasady, których należy przestrzegać na kąpieliskach, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji:

 

- Z kąpieli korzystamy tylko w miejscach oznakowanych, w których nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

 

- Czerwona flaga na kąpielisku strzeżonym oznacza, że kąpiel w tym miejscu jest zabroniona.

 

- Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności.

 

- Po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolice serca, kark oraz twarz.

 

- Absolutnie zabronione jest wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu i innych środków odurzających. Najczęściej odnotowuje się utonięcia osób nietrzeźwych.

 

- Nie powinno się również zażywać kąpieli bezpośrednio po jedzeniu – należy odczekać przynajmniej pół godziny.

 

- Nie należy skakać do wody „na główkę”, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni jej głębokości. Takie skoki często kończą się urazem kręgosłupa i trwałym kalectwem.

 

- Rodzice MUSZĄ ciągle czuwać nad kąpiącym się dzieckiem. Malucha przebywającego w wodzie nie można spuścić z oka nawet na moment.

 

- Gdy korzystamy ze sprzętu wodnego – łódki, kajaku, rowerka wodnego, upewnijmy się, że sprzęt jest sprawny, a osoby korzystające z niego mają na sobie specjalne kamizelki.

 

 

Przestrzeganie tych wszystkich zasad na pewno w dużym stopniu przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa nad wodą. Pamiętajmy też o wypijaniu dużych ilości wody, gdy jesteśmy nad wodą w słońcu. Alkohol, nawet schłodzony, nie nawadnia organizmu ani nas nie ochładza, a wręcz przeciwnie. Procenty rozgrzewają nasze ciało od wewnątrz, alkohol działa poza tym moczopędnie i wypłukuje z organizmu wiele ważnych pierwiastków.

 

Rodzic czy też opiekun zabierający dziecko na kąpielisko musi być trzeźwy, odpowiedzialny i przede wszystkim umieć przewidywać niebezpieczne sytuacje.

 

Źródło: statystyki pochodzą z serwisu policja.pl