Atrakcyjne ferie zimowe

Dopiero co zakończyliśmy wyjątkowo długi w tym roku okres świąteczny, a już czas zacząć myśleć o zorganizowaniu czasu dzieciom podczas kolejnego długiego odpoczynku – ferii zimowych. Jako pierwsi w tym roku – już w połowie stycznia - na wypoczynek udadzą się mali obywatele województwa mazowieckiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Mieszkańcy innych regionów mają odrobinę więcej czasu aby coś zaplanować na ten czas. Ale na pewno warto już teraz się nad tym zastanowić.

W przedszkolu czy nie?

Większość przedszkoli w okresie ferii funkcjonuje normalnie, często ograniczając jedynie ofertę edukacyjną. Wielu rodziców decyduje się jednak aby w tym okresie nie posyłać maluchów do przedszkola, zwłaszcza jeśli mają one starsze rodzeństwo w wieku szkolnym, którym tak czy siak trzeba w tym czasie zapewnić opiekę.

Jeżeli nie mamy innej opcji – dziecko może zostać w przedszkolu, tam z całą pewnością będzie miało dobrze zagospodarowany czas. Ale z drugiej strony chwila odpoczynku od przedszkolnej codzienności też na pewno „wyjdzie mu na dobre”. Pod warunkiem, że będzie to dobrze zorganizowany czas.

 

Wyjechać czy zostać?

Wielu rodziców w dalszym ciągu twierdzi, że zimą z kilkulatkiem nie ma po co nigdzie wyjeżdżać, bo się przeziębi, bo zachoruje itp. To nieprawda. Nie bójmy się wyjazdów z dziećmi – nie zależnie od ich wieku i warunków atmosferycznych. Z dzieckiem można wyjechać np. w góry o każdej porze roku. Trzeba jedynie odpowiednio je przygotować i oczywiście posługiwać się zdrowym rozsądkiem. Wiadomo, że np. nie zabierzemy trzylatka na Giewont przy 15-stopniowym mrozie, ale spacer dolinami podczas niewielkiego mrozu – czemu by nie? Oferta zimowych wyjazdów z atrakcjami dla dzieci  jest olbrzymia, zwłaszcza w górach. Ale nie tylko - szkółki narciarskie, kuligi, ogniska – te atrakcje zapewnia większość gospodarstw agroturystycznych. Oby tylko pogoda dopisała i śnieg był!

Jeżeli mamy taką możliwość to nie zapominajmy również o dziadkach, ciociach itp. Kilkudniowy pobyt u babci na wsi, będzie dla naszego malucha nie lada atrakcją, a i nam przyda się „chwila dla siebie”.

 

W domu czy na dworze?

Dorośli zazwyczaj nie lubią zimy – bo trzeba odśnieżyć samochód, bo czasem ciężko przebrnąć przez zaspy na ulicach, bo po spacerze trzeba suszyć ubrania itp. Pewnie nie jeden z nas gdyby miał taką możliwość zupełnie pozbyłby się zimy. Ale nasze dzieci wręcz przeciwnie. One kochają śnieg! Uwielbiają rzucać się śnieżkami, zjeżdżać na sankach, lepić bałwany. I nie przeszkadza im to, że rękawiczki są przemoczone i mróz szczypie w policzki. Jak przypomnimy sobie swoje własne dzieciństwo, to pewnie byliśmy tacy sami. Pozwólmy zatem naszym dzieciom cieszyć się zimą, unikając sformułowań typu: „nie wchodź, bo się przewrócisz”, „nie dotykaj, bo się ubrudzisz” itp. Oczywiście, wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

Już teraz zastanówmy się, gdzie w naszej okolicy znajdziemy górkę, z której można by było pozjeżdżać na sankach lub jabłuszku. Może gdzieś niedaleko przygotowane zostało lodowisko lub tor do jazdy na nartach biegowych.

Ale nawet jeśli nie będzie śniegu to i tak warto podczas zimy wychodzić na spacery z dziećmi. Chroniąc swojego malucha przed zimnem wcale nie uchronimy go przed chorobami. Wręcz odwrotnie – osłabimy jego organizm, co w konsekwencji doprowadzi do obniżenia wytrzymałości na różnego rodzaju bodźce chorobotwórcze. Przebywanie na świeżym powietrzu (także tym zimowym) zwiększa odporność, hartuje organizm i przeciwdziała chorobom. A do tego mamy szansę na odrobinę aktywności fizycznej, która w okresie zimowym jest znacznie zredukowana. Rodzinny zimowy spacer wyjdzie zatem wszystkim na zdrowie.

 

Zima w mieście

Gdy nie mamy możliwości wyjazdu, a aura nie sprzyja zabawom na świeżym powietrzu powinniśmy rozejrzeć się za innymi atrakcjami dla dzieci. W okresie ferii zimowych znajdziemy mnóstwo propozycji na ciekawe spędzenie czasu z dziećmi – różne warsztaty, spotkania, spektakle. Niektóre imprezy są odpłatne, ale na pewno znajdziemy też bezpłatne. Wiele urzędów miast i gmin przygotowało ciekawe propozycje na ferie dla najmłodszych. Warto przejrzeć również harmonogram lokalnych ośrodków kultury. Informacji o wydarzeniach w naszym regionie możemy szukać też w internecie – w tym celu stworzono specjalne portale np. www.miastodzieci.pl. Propozycji dla dzieci w każdym mieście jest wiele, trzeba tylko umieć je znaleźć i wybrać odpowiednie dla siebie.

 

Ferie w domu

Atrakcyjnie czas można spędzić również w domu, i to nie koniecznie przed telewizorem. Ferie zimowe to doskonały czas aby wspólne wykonywanie domowych prac ręcznych. Papier, farby, bibuła, klej, nożyczki, brokat, cekiny – przy pomocy tych i innych akcesoriów możecie stworzyć prawdziwe cuda. Wystarczy tylko odrobina kreatywności. Pozwólcie wykazać inicjatywę Waszym pociechom, a będziecie zaskoczeni, jakie dzieła sztuki powstaną. Możecie też szukać inspiracji w internecie – istnieje mnóstwo portali, które podpowiedzą Wam co i jak zrobić. My również od czasu do czasu będziemy podsuwać Wam ciekawe propozycje.

Wspólne wykonywanie czegoś nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do prac plastycznych. Możecie razem np. przygotować, upiec i ozdobić ciasteczka w różnych kształtach. A długie zimowe wieczory można zamienić w niecodzienną przygodę pod namiotem z koców zawieszonych na krzesłach. Niezapomniane może okazać się również piżamowe party, które nie wymaga przecież zbyt wiele pracy. Grunt to kreatywność!

 

Harmonogram ferii zimowych 2015

19 stycznia – 1 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

26 stycznia – 8 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie

2 lutego – 15 lutego: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

16 lutego – 1 marca: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie