Bezpieczny plac zabaw

Nastały wakacje. Część przedszkolaków uczęszcza na wakacyjne dyżury, ale większość rodziców stanęło przed niełatwym zadaniem – co począć z dzieckiem? Morze, jezioro, góry – zapewne już nie możemy się doczekać wyjazdu. Ale niestety urlop nie trwa wiecznie – tydzień, dwa, niektórzy szczęśliwcy wyjadą poza miasto nawet na miesiąc. A reszta lata? Zazwyczaj spędzamy je w mieście, a gdzie najłatwiej zabrać malucha aby wyładował swoją energię? Oczywiście na plac zabaw. Wszystkie dzieci je uwielbiają. Tylko czy wszystkie place są dla nich bezpieczne? Zobaczmy na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni plac zabaw dla naszego szkraba.

 

plac zabaw

Każdy plac zabaw powinien spełniać określone normy, które powinny być nadzorowane przez właściciela placu. No właśnie powinny, ale nie zawsze są… Często podmiot zlecający budowę placu np. miasto, administrator osiedla itp. kontroluje bezpieczeństwo jedynie na samym początku, przy oddaniu do użytku. Później co pewien czas powinny być przeprowadzane regularne kontrole bezpieczeństwa. Urządzenia na placu zabaw są przecież intensywnie eksploatowane, a wiadomo przecież, że dzieci to najlepsi testerzy wytrzymałości :) Dodatkowo zmienna aura również nie pozostaje bez wpływu na te wszystkie urządzenia. 

Jeśli chcesz aby Twoje dziecko było bezpieczne, sam musisz o to zadbać. Na co zatem zwrócić uwagę?

1. Sprawdź czystość

Zobacz czy plac wygląda na zadbany, czy jest czysty, czy nie ma na nim śmieci (zwłaszcza potłuczonego szkła). Zwróć szczególną uwagę na czystość piasku w piaskownicy, czy nie stała się ona kuwetą dla okolicznych kotów. Przy wejściu powinna być umieszczona tabliczka z regulaminem i informacją o właścicielu (wraz z kontaktem do niego). Jeżeli zauważysz coś, co może zagrozić bezpieczeństwu dzieci – nie wahaj się ani chwili – dzwoń!

2. Sprawdź nawierzchnię

Zawsze istnieje ryzyko, że Twoje dziecko wspinając się na jakieś wysokie urządzenie, spadnie z niego. Dlatego sprawa odpowiedniej nawierzchni jest bardzo ważna. Wokół urządzeń, na które dziecko może się wspiąć na wysokość powyżej 1 m (oraz przy huśtawkach) powinna znajdować się miękka nawierzchnia, która zamortyzuje upadek np. specjalna guma czy piach. Unikajmy placów, na których wokół omawianych urządzeń znajduje się trawa lub ziemia, a już na pewno beton.

Warto również sprawdzić ,czy w najbliższej okolicy takiego urządzenia nie znajdują się żadne kamienie, konary, czy inne niebezpieczne przedmioty.

3. Sprawdź urządzenia

Zobacz czy zabawki, na których będzie bawiło się Twoje dziecko są w dobrym stanie, czy nie uległy zniszczeniu, czy nie wystają z nich niebezpieczne elementy, np. gwoździe, czy drewno nie jest spróchniałe itp. Dla sprawdzenia możesz potrząchnąć takim urządzeniem. Zwróć również uwagę na lokalizację urządzeń – czy odległość pomiędzy nimi nie jest zbyt mała (dotyczy to zwłaszcza huśtawek).

4. Sprawdź ogrodzenie

Ogrodzenie to ważny element. Przede wszystkim zabezpiecza przed niekontrolowanym wybiegnięciem malucha poza plac zabaw, często na ruchliwą ulicę. Z drugiej strony chroni również przed wstępem zwierząt lub osób, które nie powinny się tam znajdować np. młodzież na deskorolkach.
Oczywiście możesz zwrócić również uwagę na takie rzeczy jak: zacienienie, ławki, kosze na śmieci. Ale są to już kwestie drugorzędne, które wypływają nie tyle na bezpieczeństwo, co na komfort zabawy i przebywania na placu.

5. Pamiętaj o zasadach bezpiecznej zabawy

- na samym początku wytłumacz dziecku jak należy się zachowywać – aby nie podchodziło, a zwłaszcza nie podbiegało do bujającej się huśtawki, czy kręcącej się karuzeli. Uświadom jakie mogą być konsekwencje;
- wytłumacz, że podczas kręcenia się na karuzeli, czy bujania na huśtawce – powinno siedzieć, a nie stać lub klęczeć, rękami zaś powinno trzymać się poręczy/uchwytów;
- wybieraj urządzenia dostosowane do wieku malucha. Jeżeli stopnie drabinki są dla niego zbyt odległe, może to oznaczać, że to urządzenie przeznaczone jest dla starszych dzieci. Zamiast mu ciągle pomagać we wchodzeniu – poszukajcie innej, dostosowanej do wieku zabawki;
- zawsze miej dziecko w zasięgu wzroku;
- obserwuj dziecko (czy nie wkłada czegoś do buzi, czy nie próbuje wykonać jakiegoś niebezpiecznego manewru);
- nie zapomnij o nakryciu głowy;
- dbaj o skórę dziecka – pamiętaj aby zawsze była odpowiednio nakremowana;
- sprawdź czy metalowe zjeżdżalnie lub inne urządzenia nie są zbyt nagrzane od słońca i czy nie oparzą malucha (zwłaszcza jeśli jest w krótkich spodenkach lub spódniczce);
- pamiętaj, że dzieci są łakomym kąskiem dla różnych owadów, zwłaszcza komarów – używaj specjalnych preparatów odstraszających komary;
- nie chodź za dzieckiem krok w krok, zostaw mu pewne pole do samodzielności i kreatywności;
- pamiętaj, że drobne obtarcie, czy mały siniak to nie tragedia.

I jeszcze jedno:
- baw się z dzieckiem – nie jest to warunkiem bezpiecznej zabawy, ale na pewno sprawi mu wiele radości. A Ty zamiast siedzieć na ławce i się nudzić – spędzisz miło i aktywnie czas.