Motywacja i jasny plan działania kluczem do sukcesu!

Drogie Mamy – dziś nie będziemy pisać o dzieciach. Tym razem przygotowaliśmy coś specjalnie dla Was. Pamiętajcie o sobie, bowiem każda z Was poza tym, że jest Mamą jest również Kobietą. Warto czasem zrobić coś dla siebie, aby poczuć się lepiej.

Fotolia 59212345 Subscription Monthly XXL

Dziesiątki razy podejmowałyście próbę przestrzegania diety i ćwiczeń? Bardzo dobrze jest wam znana zasada „zaczynam od poniedziałku”? Tylko, że nadal nie ustaliłyście od którego ;) Nie martwcie się, nie jesteście same. Po przeczytaniu cyklu artykułów dotyczących motywacji do diety i ćwiczeń, zasad prawidłowej diety przy aktywności fizycznej i sposobów na szybkie poprawienie sylwetki przed wyjściem na plażę na pewno nie tylko poczujecie chęć do zmian, ale wprowadzicie je w życie.

Motywacja do działania jest podstawą osiągnięcia sukcesu. Zawsze jak robisz coś bez przekonania, wiary lub pod presją otoczenia szansa na powodzenie drastycznie spada. Dlatego też motywacja jest tak bardzo ważna. Gdy czujesz wewnętrzną potrzebę zmiany swojego stylu życia na lepsze to już jesteś w połowie zwycięzcą, a po wdrożeniu paru naszych rad w 100% osiągniesz sukces :)

1. Ustal konkretny, lecz realny cel!

Rozpoczęcie diety czy ćwiczeń bez konkretnego planu działania nie przyniesie efektów na dłuższą metę, ponieważ często jest jednoznaczne ze „słomianym zapałem”, który jak wiadomo gaśnie tak szybko jak się pojawia. Jest to jeden z najczęściej popełnianych przez osoby odchudzające się błędów. Schemat działania jest zawsze bardzo podobny - dowiadujemy się o cudownej diecie przeczytanej w Internecie lub zasłyszanej od znajomych. Na początku pozornie towarzyszy nam ogromna dawka motywacji, jednak po kilku dniach nagle się ulatnia i znowu wizja zmieszczenia się w jeansy sprzed kilku lat zostaje tylko w sferze marzeń.

2. Cele formułuj pozytywnie

Zamiast „Muszę zrzucić 10 kilo i trzy razy w tygodniu ćwiczyć” myśl „Będę mieć za 3 miesiące wymarzoną sylwetkę. Osiągnę to stosując zdrową dietę i ciekawe treningi”. Pamiętaj, nic nie musisz! Ty chcesz i to osiągniesz z uśmiechem na ustach.

3. Nie przesadzaj z ilością postanowień

Pamiętaj - trzy, cztery równoległe cele to aż nadto! Lepiej stosować metodę małych, ale skutecznych kroczków. Zacznij od dwóch lekkich treningów w tygodniu i niedużych zmian w diecie – ogranicz słodycze i fast foody, zacznij pić więcej wody. Dopiero jak się wdrożysz zwiększ intensywność treningów i zaostrz dietę. Planując realistycznie, łatwiej dopniesz swego.

4. Obmyśl mądrą strategię

Masz już ustalone cele, teraz trzeba znaleźć metody aby je osiągnąć. Chcesz schudnąć? Nie bierz diety od koleżanki, nie ściągaj pierwszej lepszej z Internetu. Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby, dlatego też dieta aby była zdrowa i skuteczna musi być dostosowana indywidualnie. Skorzystaj z porady dietetyka, który ułoży Ci plan dietetyczny i będzie cię wspierał przez cały okres kuracji. Możesz iść do poradni lub skorzystać z pomocy specjalisty przez skype, mail, telefon – teraz jest naprawdę masa możliwości, możesz nawet zaprosić dietetyka do siebie do domu. Polecamy programy dietetyczne oraz treningowe on-line Lionfitness.

5. Wyznacz sobie termin, do którego planujesz wypełnić postanowienie

Koniecznie zastanów się, czy aby na pewno dałaś sobie dość czasu. Zdrowe odchudzanie to od 0,5 do 1 kilograma tygodniowo. Większe spadki na wadze mogą się skończyć efektem jojo lub zbytnią utratą masy mięśniowej, czego oczywiście nie chcemy.

6. Znajdź kompana do ćwiczeń i do diety

Razem raźniej! Każdy potrzebuje wsparcia, a wiadomo, że nikt Ciebie lepiej nie zrozumie niż koleżanka na diecie. Będziecie się wzajemnie motywować, ale i kontrolować! Bo przecież głupio tak odwołać trening ;) Zawsze możecie wymieniać się przepisami, albo gotować sobie na przemian obiady z koleżanką z pracy.

7. Pomyśl o nagradzaniu siebie

Przez cały tydzień Twój jadłospis był bez zarzutu, dodatkowo liczba zaplanowanych treningów też została zrealizowana? Należy Ci się nagroda! Idź na masaż, albo urządź sobie domowe SPA. Kup sobie jakiś drobiazg, albo coś konkretniejszego, zależy jak mocnej motywacji potrzebujesz ;) Napij się lampki wytrawnego wina ze znajomymi, zastąp niedzielny podwieczorek domowej roboty pysznymi, ale i zdrowymi lodami. Przepis znajdziesz tutaj.

Małe, ale skuteczne triki:

Wyobraź sobie siebie za miesiąc lub dwa.

Jak będziesz wyglądać? Szczuplej, zgrabniej, wreszcie zmieścisz się w swoje ulubione spodnie sprzed lat. Idąc na zakupy nie będziesz szukać ubrań, w których będziesz wyglądać szczupło, tylko będziesz kupować te, które Ci się podobają.

Często spoglądaj na zdjęcie, na którym wyglądałaś najlepiej.

Każdy ma takie zdjęcie, na które patrząc marzy aby znów tak wyglądać. Powieś sobie je na lodówce lub włóż do portfela i patrz na nie w momentach gdy czujesz, że spada ci motywacja lub po prostu masz gorszy dzień – każdy ma takie dni. Jeśli Twoje ambicje są większe i Twoim marzeniem jest osiągnąć formę, której nigdy jak dotąd nie miałaś znajdź w Internecie zdjęcie sylwetki o jakiej marzysz i spoglądaj na nie wyobrażając sobie, że to ty w niedalekiej przyszłości. Sprawdziliśmy tę metodę – naprawdę działa :)

Czytaj blogi osób, które ćwiczą, zdrowo się odżywiają oraz tych, którzy osiągnęli sukces.

To świetny sposób, by motywować się, a nawet za pomocą forum podzielić się swoimi spostrzeżeniami czy osiągnięciami. Co prawda ten trick bazuje na elementach zazdrości i rywalizacji, lecz jest to jak najbardziej jej zdrowa strona, która motywuje do działania. Bo skoro oni mogą, to dlaczego Tobie miałoby się nie udać?!

Mamy nadzieję, że te kilka etapów dojścia do celu pomoże Ci najpierw go określić, a potem osiągnąć. Pamiętaj, że tym co zawsze bardzo przybliża sukces, jest silna wiara w powodzenie naszych zamierzeń.

mgr Marta Wojda, dietetyk, Zespół Akademii Zdrowego Przedszkolaka