DLACZEGO LIŚCIE ZMIENIAJĄ KOLOR?

To, co wpływa na piękno jesieni to szczególny kolor liści, który z pewnością zachwyca niejednego. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak i dlaczego zmieniają się kolory liści? Kompozycja kolorów czerwonego, fioletowego, pomarańczowego i żółtego jest wynikiem procesów chemicznych, które zachodzą w liściach, w zależności od ich cyklu. Chociaż na ziemi jest wiele rodzajów drzew i wiele rodzajów liści, to cykl życia dla nich wszystkich jest dokładnie taki. Większość liści rodzi się wiosną, żyje przez całe lato po to by jesienią opaść i wreszcie umrzeć.

kolorowe liscie

Wiosna i Lato

Wiosną i latem liście drzew pełnią rolę małych fabryk, które produkują większość składników żywnościowych niezbędnych drzewu do wzrostu. Ten proces wytwarzania żywności nazywa się fotosyntezą i odbywa się w liściach, a dokładnie w komórkach zawierających chlorofil. Ten bardzo niezwykły, chemiczny związek absorbuje energię słoneczną (wychwytuje kwanty światła), następnie wybija elektrony, które biorą udział w dalszym procesie fotosyntezy. Warto wspomnieć, że produktem ubocznym fotosyntezy jest produkcja tlenu. Chlorofil właśnie nadaje liściom charakterystyczny kolor zielony. Dzieje się tak, ponieważ zachodzi tutaj wysoka absorbcja w czerwonej i niebieskiej części spektrum światła, natomiast w zielonej części spektrum światłą absorbcja jest bardzo mała, czyli w uproszczeniu pochłaniane są wszystkie kolory poza kolorem zielonym i jego odcieniami.

Jesień

W czasie lata w liściach obecne są również inne barwniki, takie jak karoten (znany z marchewki), ksantofil (znany z dyni), są one jednak maskowane z powodu obecności dużej ilości zielonego chlorofilu. Dopiero jesienią, kiedy dzień staje się krótszy, jest mniej światłą, a co za tym idzie poziom chlorofilu spada, wtedy barwniki zawarte w karotenie, ksantofilu zaczynają się uwidaczniać. Jednocześnie w liściach jesienią mogą wystąpić inne zmiany chemiczne, mające na celu np.: ochronę rośliny (np: obecność pigmentów antocyjanów – kolor czerwony – szczególnie obecny w klonach).

Mieszanka Kolorów

Liście na niektórych drzewach mają kolor żółty. Wśród dębów dominuje kolor brązowy, wśród klonów czerwony. Na całą paletę barw liści, wpływa różna ilość pozostałości chlorofilu w połączeniu z różnymi proporcjami pigmentów karotenu, ksantofilu czy antocyjanów. Warto wspomnieć, ze większość drzew liściastych na północy zrzuca liście na jesieni, jednak martwe brązowe liście dębów i kilku innych gatunków mogą pozostać na drzewie aż do ponownego wypuszczenia liści na wiosnę. Na południu, gdzie zimy są łagodniejsze, niektóre z drzew liściastych, mają przez cały rok zielone liście. Większość z drzew iglastych, sosny, świerki, jodły, cedry itp. Są zimozielone zarówno na północy jak i na południu.

Pogoda ma wpływ na kolor

Temperatura, światło i woda mają wpływ na stopień i czas trwania kolorów jesieni. Niskie temperatury powyżej zera będą sprzyjać powstawaniu produkcji antocyjanów. Jednak wczesny mróz osłabi genialny kolor czerwony. Deszczowe i pochmurne dni mają tendencję do zwiększenia intensywności kolorów ciemnych. Przepiękne kolory jesieni najdłużej będą się utrzymywać przy pogodzie obfitującej w jasne, suche i chłodne, lecz nie mroźne dni.

Źródło: www.treecolor.edu.pl