Czy jabłka mogą służyć do zabawy?

Okrągłe i dość twarde jabłka to świetny „materiał” do zdrowej zabawy! Dziś podpowiemy Wam jak można wykorzystać te owoce do ciekawych aktywności z dziećmi w przedszkolach i domach. Jak zawsze staramy się, by nasze propozycje nie wymagały dużego nakładu finansowego oraz specjalnych narzędz,i a jednocześnie spowodowały szczery uśmiech na twarzach maluchów :). Zachęcamy do wypróbowania wszystkich polecanych przez nas zabaw! A może macie jakieś własne pomysły? Koniecznie dajcie znać i…. miłej zabawy!

zabawy z jabłkiem1. Jabłkowy jeż

Sprzęt: twardsze i większe jabłka dla każdego dziecka, zapałki/patyczki do szaszłyków, czarny mazak, papier kolorowy, taśma klejąca
Zabawa: każde z dzieci dostaje jabłko, z którego tworzy jeżyka – wbijane zapałki/patyczki tworzą kolce, z kolorowego papieru nauczyciel zwija małe czapeczki trójkątne wzmocnione taśmą klejącą – buźka jeża. Do jeżyka z kolcami należy przyczepić papierową buźką taśmą klejącą, na koniec dzieci dorysowują oczka, nosek i uśmiech.

2. Jabłkowe wyścigi

Sprzęt: większe okrągłe jabłka, korytarz/sala
Zabawa: każde z dzieci ma za zadanie jak najszybciej przejść wyznaczoną trasę z jabłkiem na głowie, dbając o ty, by owoc nie spadł. Każdemu dziecku należy zmierzyć czas i zapisać na tablicy wynik. Z owoców można po zawodach przygotować sałatkę owocową lub ręcznie wyciskany soczek (oczywiście po uprzednim wyszorowaniu jabłek i obraniu ich ze skórki).

3. Obierkowe zawody

Sprzęt: większe jabłka i obieraczki dla każdego dziecka
Zabawa: każde z dzieci dostaje 1 sztukę jabłka oraz obieraczkę, wygrywa ten, kogo obrana skórka będzie najdłuższa – wszyscy wspólnie porównujemy długości skórek. Z obranych owoców robimy sałatkę, sok lub zjadamy w całości.

Powodzenia!