×

Ostrzeżenie

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

Podróż z dzieckiem – zabawy w aucie

Podróż z dzieckiem nie musi być męczarnią. Po pierwsze nie ma niegrzecznych dzieci. Po prostu maluchy czasem bywają znudzone, czasem zmęczone, głodne lub zniecierpliwione. Na dłuższą trasę warto zabrać ze sobą drobne przekąski, odpowiednio zaplanować przerwy na trasie i zorganizować wspólne zabawy w aucie.

podroz z dzieckiemKażdy rodzic dobrze zna potrzeby, preferencje i możliwości własnego dziecka, więc przygotowanie atrakcji na czas podróży z dzieckiem, nie powinno przysporzyć wam kłopotu. Wystarczy dobry plan, odpowiednia organizacja czasu i odrobina wyobraźni.

Zabawki

Zostawmy na moment, gdy ściemni się i dziecko nie będzie widziało krajobrazów za oknami. Konsekwentnie trzymajmy się zasady, że dziecko bawi się na raz jedną zabawką, a gdy się nią znudzi, podajemy następną. Dobrym pomysłem jest kupienie smakołyków z niespodzianką do zabawy w aucie. Efekt nowości i zaskoczenia będzie działał przez czas jakiś.

Zgadywanki

Dzieci uwielbiają rywalizację zwłaszcza z rodzicami. Podróż z dzieckiem upłynie szybciej na zabawie w zgadywanki. Maluchy chętnie odgadują, jak nazywa się zwierzę, którego odgłos wydaje mama lub tata lub w co wiezie ciężarówka, lub kto jedzie samochodem, który właśnie nas mija. Starsze, zainteresuje zabawa w zgadywanie, jaki przedmiot lub osobę opisujemy. (ma długie uszy i skacze, jest pomarańczowy w paski i lubi brykać). Możecie też opisywać znane filmy, książki lub bajki i odgadywać ich tytuły. Ważne by bawili się wszyscy uczestnicy podróży.

Wspólne liczenie

Dobrym pomysłem zabawy w aucie jest liczenie przydrożnych drzew, mostów, ciężarówek, czy samochodów określonego koloru czy marki. Co będziemy liczyć, zależy od możliwości i zainteresowań dziecka. Ważne by wprowadzić element rywalizacji – my liczymy przedmioty po jednej stronie samochodu dziecko po drugiej itd.

Zabawy alfabetyczne

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie podróży z dzieckiem jest stworzenie własnej wersji gry w „państwa i miasta” dostosowanej do możliwości i wiedzy naszego szkraba. Liczymy, komu uda się wymienić więcej; zwierząt, owoców, imion itp. na dowolną literę lub znaleźć za oknem przedmioty na tą literę. Gdy jedzie z nami dwójka maluchów możemy zabrać ze sobą podróżną wersję scrabbli lub innej gry słownej.

Teatrzyk kukiełkowy

Z przedszkolakami możemy bawić się w podróży w teatr, którego sceną są oparcia foteli samochodowych. Jeśli dzieci i rodzice mają choć odrobinę wyobraźni, aktorami wymyślonej sztuki, mogą być zarówno kukiełki wykonane z kukurydzianych chrupek, karteczek, jak i zabrane z domu pacynki.

A gdy dziecko jest już zmęczone, zamiast zabawy w aucie, zawsze możemy wspólne posłuchać muzycznych bajek, lub książek w formie audiobooków.