Sens świąt według malca, czyli o tym czym jest gwiazdka dla dzieci

Zapracowani i zabiegani, często sami tracimy z oczu to, co w świętach najważniejsze. A przecież Boże Narodzenie, to nie tylko czas radości z prezentów i odpoczynku. To również, a może przede wszystkim czas, który można poświecić najbliższym. Jak sprawić, by tegoroczna gwiazdka dla dzieci była wyjątkowa? By świąteczny nastrój, odczuło też Twoje dziecko?

tradycja swiatJak rozmawiać o tradycjach?

Opowiadaj dziecku historie o nich, tak jak opowiadasz bajki. Ustawiając dodatkowe nakrycie na wigilijnym stole wyjaśnij, dlaczego to robisz. Maluch będzie oczarowany opowieścią o stajence, w której narodził się malutki Jezus czy o Trzech królach, którzy wędrowali w poszukiwaniu gwiazdy betlejemskiej. Jeśli nie czujesz się na siłach opowiadać samodzielnie, przeczytaj o nich dziecku w książkach. Gwiazdka dla dziecka powinna być czasem magicznym i wyjątkowym.


Przygotowujcie razem święta, by dziecko czuło się ważnym członkiem rodziny. Na gwiazdkę dla dzieci ważne są nie tylko prezenty, ale również atmosfera jaka panuje w domu. Wyszukuj zadania dostosowane do jego możliwości i zainteresowań. Staraj się chwalić efekty jego pracy. Maluch może uporządkować swoje zabawki, podczas gdy robisz porządki w domu lub polukrować i ozdobić upieczone przez ciebie pierniki.

A może wspólnie upieczecie kruche ciasteczka?

Składniki:

- ½ kostki masła
- 4 żółtka
- ½ szk. cukru i szczypta soli
- 2,5 szk. mąki

Sposób przygotowania:

W misce łączymy cukier z masłem, dodajemy szczyptę soli i całe jajko, a następnie powoli zagniatając dodajemy mąkę, aż do uzyskania takiej konsystencji, by ciasto odchodziło od rąk. Po rozwałkowaniu ciasta, na posypanym mąką stole lub stolnicy, do pracy może przystąpić nasz mały kucharz.

Na gwiazdkę, dla dzieci bardziej atrakcyjne będą ciastka o świątecznych kształtach – choinki, gwiazdki, bombki czy gwiazdor. Przy pomocy takich świątecznych foremek, wycinamy wspólnie ciastka i układamy je na blaszce. Pieczemy krótko, bo około 8-12 minut w nagrzanym piekarniku. Ciasto do piekarnika wkłada i wyjmuje je stamtąd dorosły, ale po przestudzeniu, mały pomocnik może już puścić wodze fantazji i ozdobić je przy pomocy lukru, orzechów, rodzynków, migdałów czy innych bakalii. Do zdobienia możemy też wykorzystać dostępne w sklepach lukrowe dekoracje. Jeśli chcemy powiesić takie pyszne ozdoby na choince, powinniśmy przed upieczeniem zrobić w nich dziurki na nitki.

Zadbaj o miłą atmosferę w domu. Postaraj się, by przygotowania do świąt przebiegały bez pośpiechu i zdenerwowania. Niech gwiazdka dla dzieci będzie wesołym i radosnym okresem, kiedy wszyscy staramy się być dla siebie bardziej serdeczni niż zwykle.