×

Ostrzeżenie

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

JFolder::create: Ścieżki nie ma wśród ścieżek open_basedir

W jakie ubrania na zimę zaopatrzyć przedszkolaka?

Drobnych infekcji, zwłaszcza zimą, nie da się całkowicie uniknąć. Dzieci w wieku przedszkolnym często zarażają się od siebie nawzajem. Jednak zdroworozsądkowe podejście i stosowne do warunków pogodowych ubrania na zimę, mogą skutecznie uchronić twoje dziecko przed niepotrzebnymi zachorowaniami.

Zimy w ostatnich latach są kapryśne, a pogoda potrafi nam sprawić wiele kłopotu. Jak ubierać dzieci w wieku przedszkolnym, by ochronić je przed przemarznięciem, a jednocześnie nie przegrzać maluchów? Możemy podejść do problemu dwojako, albo kupować ubrania na zimę w dwóch wariantach cieplnych, albo ubierać dziecko na cebulkę. Powietrze między warstwami ubrań stanowi najlepszy izolator cieplny. Poza tym łatwo uzyskujemy cieplejszy wariant ubioru na chłodny poranek i lżejszy na powrót w wyższych temperaturach popołudniowych. Pamiętajmy też o zabezpieczaniu kremem ochronnym twarzy i ust dziecka, bo te pozostają wystawione na działanie wiatru i mrozu.

ubrania na zimęLista ubrań na zimę dla dziecka w wieku przedszkolnym

• Czapka szal, rękawiczki x 2

Czapka, chroni dziecko przed ucieczką ciepła przez głowę, a szal i rękawiczki zabezpieczają delikatną skórę dziecka przed wiatrem i mrozem. Potrzebne są co najmniej dwie pary rękawiczek, bo małe rączki wszystkiego muszą dotknąć, a rękawiczki łatwo przemakają. Wbrew pozorom, wełna nie jest najlepszym izolatorem ciepła, bo jest zbyt przewiewna. Dzieci wolą polarowe czapki i rękawiczki. I mają rację- są miękkie, ciepłe i kolorowe. Dobrym pomysłem jest kupienie cieńszej bawełnianej czapki i grubszej polarowej uszanki, która dodatkowo chroni uszy i kark malucha. Wybierając szal, postaw na komin/golf, który maluch potrafi ubrać samodzielnie na spacer w przedszkolu.

• Bluzy, sweterki

Najlepiej w różnych wersjach cieplnych, z kapturem i bez, co ułatwi zestawianie „warstw ubioru na cebulkę” i dostosowywanie ich grubości do rzeczywistej temperatury na dworze.

• Kurtka i ocieplane spodnie lub kombinezon x 2

Większość maluchów nie lubi ubrań na zimę, bo długo się je zakłada a w dodatku krępują one swobodę ruchów. Dobrym pomysłem dla małych dzieci, zwłaszcza na zabawy na śniegu czy sanki są, zapinane na zamek kombinezony, które szybko się zakłada i które nie krępują ruchów. Wybierajmy ciepłe, lekkie, przewiewne i nieprzemakalne. Jednak, na co dzień w drodze do sklepu, przedszkola czy na spacer po mieście lepiej sprawdzi się lżejsza kurtka z polarową podpinką i ciepłe spodnie. Pamiętajmy, że dzieci w wieku przedszkolnym, są dużo bardziej aktywne niż dorośli i brudzą się w związku z tym znacznie szybciej. W związku z tym, jedna kurtka na zimę może nam nie wystarczyć. Jeśli decydujemy się na zakup dwóch, niech to będą kurtki różnej grubości. Łatwiej będzie nam dostosować ubiór dziecka do rzeczywistej temperatury na dworze.

• Kozaczki, czy ocieplane kaloszki

Ostatnie zimy skłaniają nas raczej do optowania za ocieplanymi kaloszami, które sprawdzają się zarówno w śniegu jak i w deszczu oraz są łatwe do samodzielnego ubrania dla dzieci w wieku przedszkolnym. Pamiętajmy, by obuwie było nieprzemakalne i odrobinę większe - pozwalało na noszenie ciepłej skarpetki.

• Bielizna

Czy powinna być cieplejsza? Raczej nie. Ważne – zarówno bielizna do ubrania na zimę jak i na inną porę roku, powinna być przewiewna i wykonana z naturalnych materiałów.

• Skarpetki – zwykłe i cieplejsze

Tu również radzimy zastosowanie wariantu na cebulkę, pod spodem lekka bawełniana skarpetka na zewnątrz cieplejsza z polaru lub frotki.