Jak umilić dziecku długą podróż samochodem?

Powoli zbliżają się wakacje, w czasie których często podróżujemy samochodem razem z dziećmi. Wiemy, jak męcząca potrafi być dla nas taka podróż, a co dopiero dla dzieci. Dobrze jest, jeśli maluchom uda się zasnąć i przespać chociaż część drogi, jeśli jednak nie, musimy sprawić, by podróż nie była dla nich nudna i stresująca. 

 

Oto kilka propozycji, jak uprzyjemnić dziecku długą jazdę samochodem:

  • Weź ze sobą płyty z ulubionymi piosenkami dziecka. Gdy maluch zacznie śpiewać przeboje, które lubi, czas szybciej upłynie.
  • Weź do samochodu bajki nagrane na płytach, gdy dziecko jest już zmęczone po kilku godzinach podróży, chętnie uspokoi się słuchając bajki, może też pomoże mu to zasnąć. 
  • Jeśli dziecko jest pobudzone i ani w głowie mu zasypianie czy słuchanie bajek, wymyśl dla niego prostą zabawę, typu: opowiedz, jakie kolory samochodów widzisz? wymyśl jak najwięcej przedmiotów na literę „B”, zgadnij, o jakiej osobie myślę (10 pytań –   zabawa w tak lub nie). Tego typu zabawy pozwolą dziecku na jakiś czas zabić nudę.
  • Zabierz kilka ulubionych zabawek dziecka, niech ma je ze sobą w samochodzie. W otoczeniu ulubionych lalek czy pluszaków na pewno będzie czuło się lepiej.
  • Tankując na stacji benzynowej, kup dziecku jakiś drobiazg. Nowa rzecz na pewno zajmie je na pewien czas.

 

Zabaw oczywiście możemy wymyślić dużo więcej, ważne jednak, byśmy zaplanowali wcześniej taką podróż. Trzeba przemyśleć, co zabrać dla dziecka, aby się nie nudziło. Dziecko znużone i podenerwowane podróżą zdenerwuje także nas, a taka jazda nie jest bezpieczna. Ważny element podróży to wygodny fotelik dla dziecka. Gdy dziecko będzie podróżowało komfortowo, na pewno będzie też mniej narzekać. Jednak nawet posiadając najwygodniejszy fotelik, musimy zatrzymać się co 1,5-2 godziny i pozwolić dziecku rozprostować nogi. Krótki postój pomoże mu zregenerować zmęczony organizm.