Gotuj z dziećmi!

Jak sprawić, aby dzieci potrafiły zrezygnować z niezdrowego jedzenia na rzecz wartościowych produktów spożywczych? To prostsze niż myślisz ? zacznij gotować ze swoimi pociechami.


Naukowcy z University of Alberta odkryli, że zapraszanie dzieci do wspólnego szykowania posiłków powoduje, że zaczynają one wybierać zdrowsze produkty i cieszą się ich smakiem. A dzieci, które polubią owoce i warzywa, częściej po nie sięgają zamiast po niezdrowe przekąski, jedząc dzięki temu zdrowiej.

 

Odkrycia te opublikowano w kwietniu b.r. w Public Healt Nutrition. Badania przeprowadzono z udziałem 151 amerykańskich uczniów, którzy wypełniali specjalnie przygotowany kwestionariusz. Na podstawie zebranych informacji ustalono, że 1/3 dzieci pomaga w szykowaniu posiłków przynajmniej raz dziennie. Kolejna 1/3 uczniów szykuje z rodzicami posiłki 1-3 razy w tygodniu. 25% dzieci robi to raz w miesiącu, a 12,4% nie uczestniczy wcale w przygotowywaniu jedzenia.

Większość dzieci woli owoce od warzyw, ale ci uczniowie, którzy angażują się w kuchenne prace przynajmniej raz w tygodniu, tak samo lubią warzywa i owoce, a 10% z nich przedkłada warzywa nad owoce.

 

Badania pokazały też, że dzieci angażujące się w szykowanie posiłków miały większą wiedzę na temat znaczenia, jakie ma dokonywanie zdrowych wyborów żywieniowych.

Wszyscy wiemy, że zdrowa dieta dziecka to warunek jego prawidłowego rozwoju, zdrowia i dobrego samopoczucia. Gotujmy zatem wspólnie z dziećmi. Razem z nimi dokonujmy zdrowych wyborów i cieszmy się smakiem wartościowych posiłków! Zyskamy na tym i my, i nasze pociechy.

 

 

źródło: www.lionfitness.pl