Wpływ przemocy między rodzicami na agresję dzieci w wieku szkolnym

Agresja u dzieci, które były świadkami przemocy domowej przed ukończeniem 3. roku życia, ujawnia się dopiero w wieku szkolnym - informuje "Journal of Child Psychology and Psychiatry".

 

Badacze z Case Western Reserve University (USA) doszli do wniosku, że zachowania agresywne u dzieci, które mają swoje podłoże we wczesnym dzieciństwie (3 lata i mniej) i są wynikiem obserwowania aktów przemocy pomiędzy rodzicami, pozostają uśpione przez kilka kolejnych lat i zaczynają być widoczne po wkroczeniu w wiek szkolny.

 

"Ludzie mogą myśleć, że tak małe dzieci są bierne i nieświadome, ale one zwracają uwagę na to, co dzieje się wokół nich" - komentuje Megan Holmes, współautorka badania.

 

W badaniu uczestniczyły dzieci, które były świadkami przemocy domowej przed ukończeniem 3. roku życia, ale nigdy ponownie w wieku późniejszym oraz dzieci, które nigdy w życiu nie stały się obserwatorami podobnych sytuacji w domu. W ciągu 5 lat czterokrotnie sprawdzano u nich rozwój zachowań agresywnych.

 

Nie zauważono żadnych różnic w zachowaniu maluchów w wieku 3-5 lat, jednak po osiągnięciu wieku szkolnego nastąpił wzrost przejawów agresji u dzieci będących świadkami przemocy. W dodatku im częściej dzieci obserwowały w przeszłości akty przemocy między rodzicami, tym bardziej stawały się agresywne.

 

Natomiast u dzieci, które nigdy nie były świadkami przemocy domowej, poziom agresji malał wraz z wiekiem.

 

Megan Holmes podkreśla, że dużo wiadomo na temat bezpośredniego wpływu bycia świadkiem przemocy u dzieci, ale niewiele danych odnosi się do skutków długoterminowych. Według niej, niniejsze badanie jest jednym z pierwszych, które bada wpływ obserwowania przemocy domowej we wczesnym dzieciństwie na rozwój zachowań społecznych.

 

Holmes wierzy, że rezultaty badania przyczynią się do stworzenia programów interwencyjnych, które pomogłyby tego typu dzieciom. 

 

źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/