"Twoje dziecko szczęśliwe w przedszkolu" - niezbędnik świadomego rodzica

Wasze dziecko właśnie rozpoczyna edukację przedszkolną, a Wy obawiacie się, czy sobie poradzi? Jak zaadoptuje się w grupie rówieśników? Czy możecie mu w tym jakoś pomóc? W serii "Mała Psychologia" Wydawnictwa Beauty In ukazała się właśnie propozycja dla wszystkich rodziców, którzy przymierzają się do zapisania swojego dziecka do przedszkola lub właśnie przechodzą proces adaptacji malucha w grupie. Książkę polecamy także rodzicom, którzy dopiero za rok czy dwa planują posłanie dziecka do przedszkola.

  

Na pewno wielu rodziców wysyłając swoje dziecko do przedszkola zastanawia się: czy sobie poradzi, czy będzie współpracowało z nauczycielem i innymi dziećmi, czy będzie lubiane przez rówieśników i wreszcie, czy będzie wystarczająco samodzielne, by poradzić sobie w przedszkolu bez opieki rodziców?

 

Rodzice nieraz tak mocno, jak samo dziecko przeżywają jego pierwsze dni w przedszkolu, ponieważ nie wiedzą, jak maluch zareaguje na rozłąkę i czy takie rozstanie nie wpłynie negatywnie na jego rozwój.

 

Jest wiele książek oraz artykułów w Internecie, które uczą, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, ale niewiele z nich mówi, że przecież całe życie dziecka jest jego przygotowywaniem do funkcjonowania w społeczeństwie, w grupie, wśród rówieśników. Jeśli dziecko nie będzie odpowiednio wychowywane od pierwszych lat życia, bez względu na to, jak łagodnie rodzice będą wprowadzać je do grupy dzieci, może okazać się, że jego adaptacja jest trudna.

 

Książka „Twoje dziecko szczęśliwe w przedszkolu” Jovanki Jovicić pokazuje, jakie czynniki warunkują dobre przygotowanie dziecka do funkcjonowania w grupie, co wpływa na jego pewność siebie i samodzielność, a co może wywołać zamknięcie w sobie, złość i niepewność. Autorka krok po kroku prowadzi nas przez główne zagadnienia związane z wychowaniem dziecka. Czytelnik dowiaduje się, jak budować poczucie bezpieczeństwa malucha, w jaki sposób z nim rozmawiać, aby komunikacja była jak najbardziej wartościowa, jak kształtować emocje dziecka, a także, jak duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie  wśród rówieśników mają zmysły czy umiejętności motoryczne.

 

Książka jest bardzo ładnie wydana i skonstruowana jak podręcznik. Gruby papier pozwala na czytanie z zakreślaczem w ręku, którym możemy zaznaczać fragmenty, do których warto wracać. Wydawnictwo uzupełnione jest rysunkami dzieci, a także scenkami i przykładami rozmów z dzieckiem, które pozwalają nam lepiej zrozumieć nakreślone wcześniej zagadnienie.

 

Opiekunem serii „Mała Psychologia” jest Katarzyna Rojkowska, psycholog, od lat zaangażowana w działania propagujące nowoczesne standardy nauczania.