Gotuj z dziećmi na święta!

Naukowcy udowodnili, że wspólne gotowanie z dzieckiem sprzyja wyrabianiu w nim nawyku zdrowego żywienia. Święta są doskonałą okazją do tego, żeby zaangażować nasze pociechy w przygotowania.

Jak sprawić, aby dzieci potrafiły zrezygnować z niezdrowego jedzenia w święta na rzecz wartościowych posiłków? To bardzo proste – przygotuj święta wraz z dziećmi.

 

Amerykanie donoszą

Naukowcy z University of Alberta odkryli, że zapraszanie dzieci do wspólnego szykowania posiłków powoduje, że zaczynają one wybierać zdrowsze produkty i cieszą się ich smakiem. A dzieci, które polubią owoce i warzywa, częściej po nie sięgają zamiast po niezdrowe przekąski, jedząc dzięki temu zdrowiej.

Odkrycia te opublikowano w kwietniu 2013 r. w Public Healt Nutrition. Badania przeprowadzono z udziałem 151 amerykańskich uczniów, którzy wypełniali specjalnie przygotowany kwestionariusz. Na podstawie zebranych informacji ustalono, że 1/3 dzieci pomaga w szykowaniu posiłków przynajmniej raz dziennie. Kolejna 1/3 uczniów szykuje z rodzicami posiłki 1-3 razy w tygodniu. 25% dzieci robi to raz w miesiącu, a 12,4% nie uczestniczy wcale w przygotowywaniu jedzenia.

Większość dzieci woli owoce od warzyw, ale ci uczniowie, którzy angażują się w kuchenne prace przynajmniej raz w tygodniu, tak samo lubią warzywa i owoce, a 10% z nich przedkłada warzywa nad owoce. Badania pokazały też, że dzieci angażujące się w szykowanie posiłków miały większą wiedzę na temat znaczenia, jakie ma dokonywanie zdrowych wyborów żywieniowych.

Przygotujcie to wspólnie

Większość dzieci uwielbia pomagać w kuchni. Nie traktuje tego bowiem jak obowiązek, tylko jak dobrą zabawę. Zaproś dziecko do pomocy w przygotowaniach świątecznych potraw.

Przygotowując potrawy pozwalaj dziecku mieszać i dodawać składniki oraz próbować ich. Możecie także wprowadzić element zabawy. Zawiąż mu oczy chustką i pozwól odgadnąć jakie składniki lub przyprawy dostało do spróbowania. Pozwól mu wykonywać prostsze czynności. Na pewno będzie się świetnie bawić, a następnie chętniej spróbuje gotowej potrawy na stole.


Wszyscy wiemy, że zdrowa dieta dziecka, jest warunkiem jego prawidłowego rozwoju, zdrowia i dobrego samopoczucia. Gotujmy zatem wspólnie z dziećmi na święta! Razem z nimi dokonujmy zdrowych wyborów i cieszmy się smakiem wartościowych posiłków także w święta.