Sprawność fizyczna dzieci spada

Dzisiaj dzieci nie są w stanie biegać tak szybko, jak ich rodzice, gdy byli dziećmi – poinformował serwis „BBC News/Health”.

Wyniki międzynarodowych badań nad sprawnością fizyczną zostały zaprezentowane na dorocznej sesji naukowej American Heart Association w Dallas. Badania te objęły okres 46 lat i dotyczyły ponad 25 milionów dzieci z 28 krajów. Według tych badań sprawność fizyczna dzieci pogarsza się. Współczesne dziecko przeciętnie przebiega milę (1 609 metrów) w czasie o 90 sekund gorszym niż dziecko sprzed 30 lat. Zmniejszyła się również wytrzymałość fizyczna, która pogarsza się o 5 % z dekady na dekadę.

Taki efekt zaobserwowano zarówno u dziewcząt, jak i chłopców w wieku od 9 do 17 lat. Winowajcą spadku sprawności fizycznej jest w dużej mierze (30 do 60 proc.) narastająca otyłość. Problem ten, oprócz Zachodu, dotyczy między innymi Korei Południowej, kontynentalnych Chin i Hong Kongu.

Kierujący badaniami dr Grant Tomkinson z University of South Australia podkreśla: „Młode osoby, które dziś są mniej sprawne fizycznie, w późniejszym wieku  mogą być bardziej narażone na przykład na choroby serca”.

Dlatego należy zachęcać dzieci do większej aktywności fizycznej. Przynajmniej godzinę dziennie codziennie dziecko powinno się ruszać. Nieważne, czy będzie to jazda na rowerze czy bieganie. Chodzi o taki wysiłek, podczas którego można się spocić.

Źródło: PAP, naukawpolsce.pap.pl