W czasie ferii dzieci się nudzą

„W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz”. Dzieci nudzą się nie tylko podczas deszczu. Nuda towarzyszy maluchom zawsze wtedy, kiedy mają dużo wolnego i niezorganizowanego czasu.

Zimowe ferie na pewno należą do tych momentów, gdy rodzic często nie wie, co z dzieckiem począć, kiedy energia bucha niczym para „buch, buch!”, a zabawy na świeżym powietrzu już się znudziły. Pora więc na nowe wyzwania!

Rodzice poszukujący pomysłów na ciekawe spędzanie czasu z dziećmi mają do dyspozycji kilka rozwiązań. Wiele teatrów, muzeów, galerii i domów kultury przygotowuje w tym okresie specjalne programy. Zajęcia warto dobierać tematycznie i zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Wśród proponowanych przez poszczególne miasta atrakcji, znajdują się warsztaty muzealne, wycieczki do świata kina i teatru, warsztaty plastyczne lub dziennikarskie.

Teatr, książka, muzeum w ruch!
Wizyta w muzeum zaowocuje poznaniem historii kraju lub własnego miasta. Warsztaty dobrane tematycznie będą rozwijać i doskonalić umiejętności plastyczne, dziennikarskie, czy też sportowe. Warsztat literacki spowoduje zainteresowanie książkami i wyrobienie u dziecka nawyku czytania. Nie tylko pobudzi jego wyobraźnię, ale rozwinie też kompetencje emocjonalne i społeczne, ukształtuje umiejętność zdobywania wiedzy, a przede wszystkim wzbogaci zasób słownictwa. Przedstawienia teatralne pozytywnie wpłyną na intelekt dziecka. W czasie spektaklu dziecko pozna gamę barw, świateł i ruchu, czyli to, co stanowi magię żywego kontaktu z aktorem i ze sceną. Aktywność fizyczna zwłaszcza na świeżym powietrzu to sposób na zimową ospałość, a ruch przyczyni się do poprawy kondycji fizycznej.

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
Mnóstwo atrakcji czeka na dzieci w województwie lubelskim. Dom Kultury „Czechów” organizuje zajęcia, podczas których odbywać się będą między innymi ćwiczenia dykcyjne. Będą także projekcje i konkursy filmowe, pisanie wierszy oraz przygotowywanie wywiadów do gazetki. Nie zabraknie warsztatów teatralnych i plastycznych oraz wyjazdów w do teatru. W Osiedlowym Klubie „Przyjaźni” dzieci będą mogły uczestniczyć w grach klubowych, konkursach sprawnościowych, a także zajęciach plastycznych i muzycznych. 

W województwie podkarpackim także czeka na dzieci kilka interesujących propozycji na zimowe ferie. Amatorzy aktorstwa będą mogli wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez Akademię Aktorską Artysta, które zakończą się przygotowaniem i pokazem profesjonalnego filmu. Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza zaś na warsztaty fotograficzne, plastyczne i rękodzielnicze, a także do udziału w Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Instytut Pamięci Narodowej zadba natomiast o spotkanie z historią. W programie przewidziane są pokazy filmów.

Zgaduj zgadula
Mieszkańcy Pomorza mają okazję zmierzyć się z gigantycznych rozmiarów grą planszową - „Zagadkowe ferie”. Tematyka gry będzie codziennie inna. W bibliotece Sali Konsolowej emitowane będą natomiast bajki dla najmłodszych. Zaś Europejskie Centrum Solidarności organizuje „Ferie w stoczni”. Będą to zajęcia historyczne, komunikacyjne i artystyczne. Jest również coś dla lubiących ruch. Studio tańca Dance Fusion zaprasza na Winter Dance Academy.

Na spotkanie z teatrem można wybrać się w województwie łódzkim. Teatr Pinokio zaprasza na warsztaty dla dzieci. Podczas dwutygodniowego spotkania uczestnicy będą aktywnie brać udział w przygotowaniu spektaklu na podstawie „Księgi dżungli” wraz z jego oprawą – elementami scenografii i projektami plakatów. Większe zróżnicowanie zajęć czeka na dzieci w Bałuckim Ośrodku Kultury „Rondo”. Tu można będzie nauczyć się angielskiego, uczestniczyć w zajęciach filmowych albo zgłębiać tajniki budowania robotów – z klocków Lego!

Na Śląsku podczas ferii dzieci będą miały tańszy lub darmowy wstęp na pływalnie i lodowiska. Natomiast w Sosnowcu będą mogły za darmo korzystać z wyciągów na Górce Środulskiej.

Aby więc nasze dziecko nie musiało szukać sposobu na spędzenie wolnego czasu jak w piosence - przedstawmy im jedną z propozycji na nudę. By ta dopadała je już tylko podczas deszczu. 

fot. sxc.hu