Mały telewidz poza kontrolą

Dzieci w Polsce spędzają przed telewizorem średnio około 2 godzin dziennie. Prawie połowa rodziców robi to wspólnie z dziećmi - wynika z badania przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych.

W ramach badania Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych rodzicom zadano trzy pytania: "Ile czasu dziennie dziecko spędza przed telewizorem?"; "Czy dziecko ogląda telewizję samo czy w obecności rodzica lub opiekuna?"; "Czy uważasz, że dziecko ogląda w programy odpowiednie dla swojego wieku?".

Około połowa rodziców uważa, że ich dziecko ogląda programy i treści odpowiednie do swojego wieku. Natomiast 29 proc. badanych twierdzi, że treści te są zazwyczaj odpowiednie – informuje interia.pl.

35 proc. respondentów odpowiedziało, że ich dziecko ogląda telewizję od 1 do 2 godzin dziennie, natomiast 46 proc. rodziców dzieci w wieku poniżej 1 roku twierdzi, że ich dziecko spędza przed telewizorem ponad 2 godziny dziennie. 

Tylko 4 proc. badanych nie było w stanie określić jak długo ich dzieci oglądają telewizję. Tyle samo rodziców odpowiedziało, że ich dziecko ogląda telewizję ponad 4 godziny dziennie. Połowa przepytanych osób potwierdza, że ich pociecha ogląda TV w obecności rodzica lub opiekuna. Tymczasem, zdaniem specjalistów, dzieci w wieku do 18 miesięcy w ogóle nie powinny oglądać telewizji – czytamy na www.interia.pl. 

Rodzice powinni pamiętać, żeby nie zostawiać dziecka samego przed telewizorem, ponieważ maluch, nawet jeśli ogląda kanał dziecięcy, może zobaczyć treści, które nie są dla niego odpowiednie.

Źródło: www.interia.pl, fot. archiwum redakcji