Rozwijaj inteligencję emocjonalną swojego dziecka

Dawniej rodzice i wychowawcy uważali, że umiejętności społecznych i emocjonalnych po prostu ma. Nie jest to jednak prawdą. Od lat 90 XX wieku naukowcy przyglądają się inteligencji emocjonalnej.


Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania i kontrolowania emocji siebie i innych. Składa się ona z pięciu poziomów:
Samoświadomość - zdolność do identyfikowania i nazywania emocji,
Samokontrola - regulowanie i radzenie sobie z emocjami,
Motywacja wewnętrzna - wytrwałość, nastawienie na realizowanie przez siebie wyznaczonego celu,
Empatia - rozumienie uczuć innych,
Kompetencje społeczne – interakcja międzyludzka.

Wychowawcy wykorzystują inteligencję emocjonalną w opracowywaniu szkolnych programów nauczania emocjonalnego. Te programy mają pomagać dzieciom radzić sobie ze stresem, uczyć je rozwiązywać konflikty i doskonalić zdolność zmieniania perspektywy odbieranych zdarzeń.

Zanim jednak staniemy się psychoterapeutami naszych dzieci, zastanówmy się, jak można im pomóc pracować nad emocjami w domu? Oto kilka prostych pomysłów, które pozwolą dzieciom rozwinąć inteligencję emocjonalną.

Pisanie pamiętnika
To nie tylko zachęta dla dzieci do zastanowienia się nad własnymi emocjami, ale również dobre ćwiczenie na rozwijanie umiejętności pisania. Dziecko może zacząć pisać książkę! Można użyć do tego czystego zeszytu. Zachęcaj dziecko do rysowania, a nawet bazgrania w pamiętniku. Pomaga to dotrzeć do emocji, ponieważ czasami trudno jest wyrazić słowami nasze samopoczucie. To także świetne rozwiązanie także dla dzieci jeszcze niepiszących, albo dopiero uczących się pisać.

Uczuciowy bałwan
Nawet najmłodsze dziecko można zachęcić do mówienia o emocjach za pomocą zajęć praktycznych. Przygotuj ciasto do zabawy oraz wyłupiaste wycięte z kartonu oczy i zachęć dziecko do zrobienia rzeźby przedstawiającej ich uczucia. 

Autoportret rzeczywistych rozmiarów
Jak widzimy samych siebie? To trudne pytanie dla nas wszystkich, a dla dzieci w szczególności. Zachęć dziecko do narysowania siebie oraz zapisania tego, czego nie widać, z czego jest dumne, co jest dla niego najważniejsze. Ćwiczenie to wspiera poczucie własnej wartości i pokazuje, że w ludziach jest coś więcej niż tylko wygląd zewnętrzny. 

Kalambury z emocjami
Zrób z rozmowy o emocjach rodzinną zabawę. Dziecko polubi odgrywanie własnych emocji, a zabawa będzie jeszcze większa, jeśli dołączą do niej rodzice. Dzięki temu dzieci stworzą wspaniałe i trwałe relacje rodzinne.

Opowiadanie historii
Pisarze starają się uporać ze swoimi skomplikowanymi uczuciami właśnie dzięki pisaniu. Opowiadanie historii jest zarezerwowane nie tylko dla dorosłych, którzy muszą przetrawić swoje emocje. Może także pomóc dziecku radzeniu sobie z emocjami. Pozwala im to na wyładowanie ich w nierealnym świecie ich własnego opowiadania. 

Pisanie listów
To nie jest metoda stricte społecznego nauczania emocjonalnego, ale przecież pisanie nawet krótkich notek zaadresowanych do dziecka oznacza, że o nich myślimy i je wspieramy. To poprawi ich samopoczucie i pozwoli przetrwać trudny dzień. Dzieci mogą również nas zaskoczyć jakimś liścikiem zwrotnym.

Źródło: www.pbs.org, fot. sxc.hu