Dzieci, które długo oglądają TV są antyspołeczne

Dzieci oglądające dużo telewizji częściej bywają antyspołeczne i przejawiają zachowania przestępcze w dorosłym życiu – donoszą naukowcy z Nowej Zelandii.

Rodzice powinni ograniczać dzieciom czas spędzany przed telewizorem - wynika z badań publikowanych w piśmie „Pediatrics”.Naukowcy z University of Otago w Nowej Zelandii przebadali grupę ok. tysiąca dzieci, które przyszły na świat w latach 1972-73, z Dunedina. Dane na temat tego, ile czasu spędzały przed TV w wieku od 5 do 15 lat aktualizowano co dwa lata. Informacje na temat agresywnych i antyspołecznych zachowań czy dopuszczania się aktów przemocy zbierano do 26. roku życia.

Młodzi dorośli, którzy spędzali więcej czasu w dzieciństwie przed telewizorem częściej przejawiali agresywne zachowania, a także mieli diagnozowaną osobowość antyspołeczną niż rówieśnicy, którzy w przeszłości oglądali mniej telewizji.

Zaobserwowana zależność dotyczyła w podobnym stopniu obu płci. Nie można jej było wyjaśnić wskaźnikiem inteligencji (IQ) badanych, społeczno-ekonomicznym statusem rodziny, agresywnymi lub antyspołecznymi zachowaniami we wczesnym dzieciństwie lub sposobem wychowania przez rodziców. „Dzieci, które dużo czasu spędzały przed ekranem TV częściej przejawiały antyspołeczne zachowania i cechy osobowości w wieku dorosłym” – tłumaczy współautorka pracy Lindsay Robertson.

 „Antyspołeczne zachowania stanowią ogromny problem dla społeczeństwa. Choć nie twierdzimy, że TV jest przyczyną ich wszystkich, wyniki naszych badań wskazują, że ograniczenie jej oglądania mogłoby w pewien sposób wpłynąć na redukcję tego typu zachowań w społeczeństwie” - komentuje współautor badań prof. Bob Hancox.

Naukowcy przypominają, że Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, by dzieci oglądały programy telewizyjne dobrej jakości nie dłużej niż 1-2 godziny dziennie.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl