Jak wesprzeć dziecko w poznawaniu siebie i świata?

Wychowanie dziecka to wyzwanie, które podejmujemy decydując się na powiększenie rodziny. Staramy się przekazać najważniejsze wartości, które liczą się w życiu, tradycje rodzinne. W całym zawirowaniu zapominamy jak ważne jest, by nauczyć naszą pociechę pozytywnego myślenia o sobie. Przygotowaliśmy kilka pytań, które Wam w tym pomogą.

phphovktb
Gdybyś mógł, co byś zmienił na świecie?

Jeśli maluch jest na tyle dojrzały, że rozumie, iż jutro nie jest dzisiaj i każdy nowy dzień jest okazją do pozytywnej zmiany, mamy możliwość zaszczepienia w nim budowania pozytywnych myśli. Jak więc zachęcić dziecko do działania? Możemy zacząć od ekologii; nie śmiecenia, bo przecież plastikowa butelka pozostawiona np. w lesie będzie się rozkładać przez wiele lat. Jak pokazują badania; jeśli przewidujemy pozytywne doświadczenia budzą w nas miłe myśli dotyczące przyszłości.

Jak wyobrażasz sobie swoje życie za kilka lat?

Dzięki temu pytaniu uczymy dziecko planować przyszłość. My również dowiemy się o jego planach, marzeniach i tym jak postrzega otaczający go świat.

Jak myślisz, co czują inni?

Warto często zadawać to pytanie maluchowi; uczymy go myślenia o innych i dostrzegania różnych uczuć, które stopniowo uczy się rozpoznawać.

Jaka jest najwspanialsza bądź najgorsza rzecz jaka Ci się przytrafiła w życiu?

My dorośli wiemy, że życie nie zawsze jest wspaniałe i kolorowe. Dlatego warto uczyć dziecko, że w przyszłości spotkają go różne miłe jak i przykre rzeczy z którymi będzie musiał się pogodzić.

Co lubisz robić w wolnym czasie? Co sprawia Ci radość?

Nie zdziwmy się jeśli nasza pociecha odpowie na to pytanie z uśmiechem: „gry komputerowe”. To sygnał dla nas co interesuje naszą pociechę, ale również sygnał by umilić mu wspólnie spędzony czas na przykład grami planszowymi.

Wymień cztery słowa, które najlepiej Cię opisują.

Dzieci są ogromnie ciekawe świata, ale czy wiedzą, że uczyć się mogą także same siebie? Tym poleceniem pokażemy dziecku jak ważna jest pozytywna samoocena i samoświadomość. Również my dowiemy jak postrzega samego siebie.

W jaki sposób nauczyłbyś swojego kolegę....? (tu wstawmy aktywność, w której dziecko jest dobre. Może to być budowa tuneli z piasku dla samochodów, rysowanie samolotów czy gra w piłkę nożną).

Tym pytaniem pokażemy dziecku, że może dać coś od siebie drugiej osobie. Mając wiedze może pomóc osobom ze swojego otoczenia i im pomóc. Przez to zbudujemy w nim większą pewność siebie i poczucie własnej wartości.

 

 

Materiał pochodzi ze stronywww.familie.pl